Sunce i depresija – da li terapija prirodnom svetlošću može pomoći u borbi sa depresivnim poremećajima?

sunce i depresija

Sa dolaskom letnjih meseci i dugih sunčanih dana, izlaganje sunčevim zracima se u medicinskoj i opštoj javnosti pominje najčešće u negativnom kontekstu. Prevelika izloženost suncu, naročito tokom najtoplijih sati u toku dana može izazvati opekotine, uzrokvati brže starenje, ali i ozbiljne bolesti, poput raka kože.

Ipak, najnovije studije pokazuju da sunčanje uz neophodan oprez i adekvatnu zaštitu može takođe i doprineti olakšavanju simptoma, pa i lečenju mentalnih bolesti kao što su depresija i anksioznost. Lečenje depresije suncem postala je standardna praksa u mentalnoj higijeni većine evropskih naroda, naročito u zemljama koje se mogu pohvaliti velikim brojem toplih dana u toku godine.

Lečenje depresije sunčevim zracima- blagodeti vitamina D

Najpoznatiji rezultat sunčanja na ljudski organizam jeste proizvodnja vitamina D. Svaka ćelija u telu čoveka poseduje receptore ovog vitamina, a on je zaslužan za normalno funkcionisanje jetre, bubrega, mišića, kao i za resorbciju kalcijuma i, samim tim, čvrste kosti, zube, nokte i zdravu kosu. Ono što je manje poznato jeste da se vitamin D, unešen u organizam kroz ishanu ili kožu, u jetri i bubrezima pretvara u aktivan hormon. Kao takav, zaslužan je za procese u mozgu koji utiču na lučenje drugih hormona, naročito serotonina, dopamina i melatonina.

Samim tim, vitamin D neophodan je za regulisanje zdravog sna, pamćenja i očuvanje neruronskih veza. Upravo se na ovom svojstvu vitamina, odnosno hormona D  zasniva lečenje depresije svetlošću. Sunčevi zraci ljude i bukvalno mogu učiniti srećnijima, podstičući proizvodnju i lučenje serotonina, kao glavnog hormona koji se u sintetičkom obliku koristi za lečenje depresije i anksioznosti. Iako ovo ne može biti jedini vid terapije, jer se sama depresija kod pacijenta može razviti usled mnogih uzroka i imati brojne pojavne oblike, izlaganje suncu, naročito u letnjim mesecima može olakšati simptome i ubrzati oporavak, uz prepisanu terapiju.

Kreme za sunčanje- najbolji prijatelj kože koja se terapijski izlaže suncu

Lečenje depresije suncem znači da pacijent treba da provede i po nekoliko sati dnevno na direktnom sunčevom svetlu kako bi preko kože sintetisao dovoljnu količinu vitamina D koja će olakšati njegove simptome i podstaći lučenje serotonina na prirodan način. Samim tim, koža za to vreme mora biti zaštićena od štetnog UV zračenja, naročito tokom letnjim meseci. Kreme za sunčanje sa jakim SPF faktorom nezaobilani su saveznik bez obzira da li se koža suncu izlaže iz tarapeutskih ili estetskih razloga. One pružaju neophodnu zaštitu i nevidljivu barijeru koja ne dozvoljava da se na koži pod agresivnim zračenjem pojave opekotine, dehidratacija i prevremeni znaci starenja. Kreme za sunčanje se trebaju koristiti čak i prilikom svakodnevnog, kratkotrajnog izaganja suncu i tokom naizgled oblačnih dana.

Takođe, neophodno ih je ponovo nanositi na svakih nekoliko sati, kako bi zaštita koju pružaju koži bila ujednačeno efikasna. Najzad, ljudi sa naročito svetlim tenom i predispozicijom za razvijanje kožnih oboljenja uzrokovanih predugim izlagnjem sunčevim zracima bez zaštite, kreme za sunčanje sa jakim SPF faktorom trebaju koristiti tokom cele godine. Samim tim, korišćenje priprodnog svetla u lečenju depresije treba, osim redovne posete psihologu i psihijatru, da uključi i preglede dermatologa koji će voditi račina o tome da koža duže izložena suncu ostane zdrava i bez trajnih oštećenja.

Global Digital Clinik