Svetski dan šale: Ko se smeje zlo ne misli

1. april. Svetski dan sale
Foto: Pixabay

U svetu se 1. aprila obeležava Dan šale kada ljudi prave bezopasne smicalice i objavljuju lažne novosti kojima druge dovode u smešan položaj.

Šala se naziva prvoaprilskom jer onaj koji napravi smicalicu u trenutku objavljivanja šale uzvikuje “aprili-li”.

U Velikoj Britaniji, Australiji i Južnoafričkoj Republici podvale se prave samo do podneva, a onaj ko ih napravi posle podne naziva se “aprilskom budalom” (April Fool). U mnogim drugim zemljama šale se prave tokom celog dana.

Svetski dan šale obeležava se već decenijama uz neizbežno „Aprilili-li“ ali je njegovo poreklo prilično mistično

Postoje razne verzije tumačenja porekla 1. aprila kao Dana šale.

Prema jednoj verziji, 1. april kao Dan šale nastao je kada je u 16. veku pomeren dan Nove godine sa 25. marta na 1. januar.

Do tada se u mnogim evropskim gradovima Nova godina slavila 25. marta, a slavlje je trajalo sedam dana, odnosno do 1. aprila.

Prema tom tumačenju, oni koji su prihvatili novi datum kao dan Nove godine zbijali su šale s onima koji su ga i dalje slavili do 1. aprila.

Bibilija

Poreklo ovog međunarodno priznatog dana datira još od biblijskih dana. Ova teorija ističe da se praznik šale slavi od kada je Noje, prvi put pustio golubicu da proveri da li se voda od velike poplave povukla. Da je to bio prvi april potvrđeno je i u Hebrejskoj Bibliji, kao i u 71. suri Kurana.

Još jedna teorija govori da je Isus poslat od strane Pontija Pilata do Iroda i nazad baš na ovaj dan. Ovaj put je često nazivan i kao uzaludan posao, odnosno kao smicalica. Pa se upravo zbog toga smatra da se taj dan od tada računa kao Dan šale.

Rim

Šale koje su se odvijale 1. aprila takođe datiraju iz vremena drevnog Rima. Smatra se da su Rimljani i Kelti praznovali festival šala u vreme prolećne ravnodnevnice koja se događa blizu Dana šale.

Takođe, postoji i drevni rimski mit koji govori o bogu Plutonu i njegovoj otmici Proserpine, boginje žita i žetve. Proserpinina majka je mogla samo da čuje glas svoje ćerke i uzalud je za njom tragala po ogromnim prostranstvima podzemnog sveta. Ovo se takođe, kao i kod slučaja Isusa, smatralo uzaludnim poslom.

Poznate šale

Među poznatim šalama je ona na Bi-Si-Siju 1957. godine. Ta britanska televizijska mreža je tada objavila da Švajcarci beru špagete s drveta. Prilog je govorio o tome da je konačno iskorenjen napasnik “špagetni žižak”.

spageteVeliki broj gledalaca se javio uredništvu te televizije da bi saznali o mogućnostima da sami uzgajaju svoja stabla sa špagetama.

Poznata šala je bila i izum hamburgera za levoruke ljude. Burger King iz SAD objavio je 1998. godine reklamu o hamburgerima za levoruke koji su napravljeni tako da im sadržaj curi s desne strane.

Neki događaji koji su se zaista desili 1. aprila često su prihvatani s nevericom.

Iran je 1979. godine proglasio 1. april Danom Republike. Do danas mnogi ne veruju da je to stvarni praznik.

Kako bilo, u jednom se svi slažu – smeh od vajkada služi kao dobra terapija i nikome neće naškoditi ako se opusti i nasmeje. Makar i na svoj račun! Srećan Svetski dan šale i naravno: „Aprililillili!”