
Pejsmekeri su uređaji bez kojih se danas ne može zamisliti savremena kardiologija. Taj mali aparat je ustvari veštački vodiči srčanog ritma.
Sam generator je sastavni deo elektrostimulacijskog sistema koji generisanjem impulsa izaziva kontrakciju srčanog mišića. Ceo sistem čini generator impulsa i elektrode, koje se preko venskog sistema uvode u desne srčane šupljine. Sam način implantacije se svodi na hiruršku proceduru ,gde se moraju poštovati svi principi asepse i antisepse. Nakon ugradnje aparata, bolesnicima treba sugerisati da ih činjenica da imaju pejsmejker ne čini invalidnim ili ograničenih sposobnosti, već da im se ugradnjom bilo kog pejsmejkera poboljšava način i kvalitet života, a ne retko život omogućava.
Indikacije za ugradnju trajnog elektrostimulatora srca u poslednjih su se 20 godina su se uveliko proširile što je imalo uticalo na učestalost primene pejsmejker terapije, time i broj implantiranih uređaja i kvalitet života kardiovaskularnih bolesnika. Najčešća indikacija za ugradnju trajnog antibradikardnog pejsmejkera je simptomatska bradikardija, bilo da je izaziva fibrilacija pretkomora sa bradikardijom, bolest sinusnog čvora , AV blokovi ili sindrom hipersenzitivnog sinusa.
U zavisnosti od indikacije ugrađuju se različiti tipovi jednokomorski ili dvokorski elektrostimulatori, koji su međunarodno prihvaćenim kodom označeni kao AAIR, VVIR, za jednokomorske i DDDR za dvokomorske. Procedura ugradnje podrazumeva aparati gde se implantiraju transvenski implantirane elektrode u desnu pretkomoru i desnu komoru (DDDR), samo u desnu pretkomoru (AAIR) i samo i desnu komoru (VVIR).
Kontrole pejsmejkera moraju se shvatiti ozbiljno jer je to jedini način kojim se proveravama njegova funkcija i ispravnost.
Kontrola pejsmejkera se vrši bežično preko posebnog namenskog kompjuterskog programatora kojim se prati ispravnost rada i električni parametri funkcije. Često je potrebno fino podešavanje rada ili posebnih funkcija. Deo kontrole podrazumeva i procenu očekivanog trajanja baterije kako bi se blagovrmeno planirala zamena pejsmejkera. Neadekvatan rad pejsmejkera u retkim slučajevima može prouzrokovati tegobe ili dovesti do životno ugrožavajućeg stanja, te su redovne kontrole obavezne.
Najčešće se pregledi rade na tri do dvanaest meseci. Vremenski intrevali u kojima savetujemo da dolazite na redovne kontrole su pažljivo planirani i zavise od tipa pejsmejkera i njegove namene a rade ih samo kardiolozi koji se bave pejsmejker terapijom.
Pored brojnih internističkih usluga koje nudi svojim pacijentima, Poliklinika dr Aleksandar nudi mogućnost provere funkcije i ispravnosti pejsmejkera, bez čekanja i što je najbitnije – POUZDANO uz poštovanje svih epidemioloških mera i preporuka za vreme COVID 19 epidemije.
Ovim najsavremenijim uređajima Poliklinika dr Aleksandar potvrdila je svoje mesto na pijedestalu u oblasti kardiologije u našoj zemlji.
Autor: Dr Predrag Cvetković
Poliklinika dr Aleksandar
Branka Krsmanovića 12 b
18000 Niš
018 32 10 111
060 60 19 400
kontakt@poliklinikadraleksandar.rs
www.poliklinikadraleksandar.rs
Pratite nas na Facebook-u