Karijerno vođenje i praksa

Foto: ffns

Stručna praksa deo je misije Farmaceutskog fakulteta Novi Sad koji tokom čitavog procesa studiranja insistira na sticanju iskustva u profesionalnom okruženju, razvoju farmaceutskih veština i pripremi studenta za budući rad u svetu farmacije.

Stručna praksa na studijskim programima Farmacija i Farmacija – medicinske biohemija je obavezna i obavlja se u poslednjem (X) semestru studija u trajanju od 450 časova.

Stručna praksa sastavni je deo kurikuluma studijskih programa, a pored obavezne stručne prakse u apoteci, odnosno medicinsko-biohemijskoj laboratoriji studenti farmacije i farmacije – medicinske biohemije imaju mogućnost da deo prakse obave i u farmaceutskoj kompaniji ili ugovorno istraživačkoj organizaciji (CRO kompaniji) za klinička istraživanja. Mogućnost obavljanja prakse u različitim segmentima farmaceustke industrije poput veledrogerija, farmaceutske regulative i zakonskih propisa, proizvodnje, kliničkih ispitivanja, monitoringa, studijske dokumentacije i regulative, praćenja bezbednosti leka, biostatistike i farmaceutskog marketinga omogućava profesionalnu orjentaciju, negovanje studentskih afiniteta i razvoj profesionalne karijere.

Studenti strukovnih studija imaju mogućnost da kliničku praksu iz svih predmeta obavljaju u zdravstvenim ustanovama. Klinička praksa podrazumeva aktivno učešće studenata u različitim segmentima zdravstvene nege – interna medicina, hirurgija, pedijatrija, ginekologija, patronaža, psihijatrija, neurologija,onkologija, intenzivna nega, hitna medicinske pomoć, palijativna nega, rehabilitacija, reumatologija, kineziterapija, ortopedija, fizikalna terapija.

Karijerno vođenje je program Farmaceutskog fakulteta Novi Sad koji ima za cilj da poveže najistaknutije pojedince i kompanije iz sveta farmacije kao buduće poslodavce sa studentima završnih godina.

Ideja programa karijerno vođenje jeste upoznavanje studenata sa očekivanjima poslodavaca, neophodnim kompetencijama, razmena iskustava kao i praćenje savremenih trendova u profesionalnom svetu farmacije.

Karijerno vođenje organizuje se kroz  seriju predavanja i prezentacija u okviru predmeta Profesionalni razvoj i karijerno planiranje.

Pored zaposlenih na FFNS, predavači su gosti iz prakse, a teme koje smo do sada obradili su:

  • Karijera u inostranstvu
  • Zapošljavanje u apoteci
  • Rad u specifičnim farmaceutskim kompanijama – retke bolesti
  • Rad sa farmaceutskim otpadom

Takođe, u okviru vežbi iz predmeta Timski rad i komunikacija studenti imaju priliku da nauče kako da napišu svoju profesionalnu biografiju, motivaciono pismo kao i da prođu osnovnu obuku za intervjuu za posao.

U novoj školskoj godini čeka nas još više interesantnih tema i predavača!

Global Digital Clinik