Sve češće pratimo biometeorološku prognozu: Saveti za meteoropate

Nebo iznad Niša, 25. jul 2018.; Foto: Petar Stojković
Nebo iznad Niša, 25. jul 2018.; Foto: Petar Stojković

U protekla 24 časa u Zavodu za hitnu medicinsku pomoć u Nišu pregledano je ukupno u, ambulantama 195 pacijenta. Od toga tri u urgentnoj ambulanti, 152 u ambulanti odraslih i 40 dece u ambulanti pedijatrije.

Na terenu ekipe Hitne pomoći intervenisale su 72 puta, a na javnim mestima je bilo 19 intervencija.

Najčešće tegobe zbog kojih su odrasli sugrađani tražili lekara bile su: povišen krvni pritisak, alergije, gušenje kod astmatičara, stomačne tegobe, a kod dece: povišena telesna temperatura, stomačne tegobe.

Međutim, mnogo Nišlija se danima žali na velike temperaturne oscilacije, kao i na promene vazdušnog pritiska, što kako tvrde, utiče na njihovo zdravlje i raspoloženje.

Navode da su malaksali, umorni i da imaju problema sa koncentracijom, glavoboljama, ali i neke teže zdravstvene tegobe ukoliko su u pitanju hronični bolesnici.

Istraživanja pokazuju da čak 80 odsto svetske populacije oseća neke promene usled vremenskih prilika, i da je njihov broj, pre svega zbog klimatskih promena, duplo veći nego što je to bio slučaj pre pola veka. U grupi meteoropata su osobe oba pola, čak i deca. Ipak, žene su te koje ove promene najviše osećaju i to zbog mesečnih ciklusa i hormonskih promena koje utiču na zdravstveno stanje. Meteoropatska stanja uglavnom traju onoliko koliko i nepovoljni vremenski periodi.

Stručnjaci objašnjavaju da se ne radi o oboljenju, već o reakcijama i zdravstvenim simptomima koji se ispoljavaju kada dođe do promene jednog ili više meteoroloških faktora: temperature, vlažnosti vazduha, vetra, atmosferskog pritiska.

Nije značajno da li se vreme menja od toplog ka hladnom, već to što organizam reaguje na samu promenu jer još nije stigao da se adaptira.

Zanimljivo je da se ljudi posle kiše obično bolje osećaju, za šta je zaslužno obilje negativnih jona u vazduhu koji utiču na dobro raspoloženje.

Većina prati biometeorološku prgnozu koja je danas sadržala savete kardiovaskularnim bolesnicima i osobama sa respiratornim obolјenjima da vremenske prilike mogu da utiču na njihovo zdravlje i da su nervoza, reumatski bolovi i glavobolјa mogući kod svih osetlјivih osoba.

Prema biometeorološkoj prognozi za četvrtak, 26. jul u Srbiji će biti povoljniji uslovi za većinu hronično obolelih.

“Oprez se savetuje astmatičarima i srčanim bolesnicima. Preporučuje se pridržavanje saveta lekara, umerena fizička aktivnost i primena adekvatne zaštite od UV zračenja. Kod meteoropata su mogući bolovi u mišićima i pospanost”, navodi RHMZ.

RHMZ Printscreen

Evo kako možete da se izborite sa vremenom

Uznemirenost i razdražljivost

U slučaju glavobolje, migrene, neraspoloženja, uznemirenosti i razdražljivosti, neophodno je izbegavati stresne situacije i veći napor. Promena vremena nepovoljno utiče na nervni sistem, pa određeni deo dana treba odvojiti za opuštanje. Savetuje se odmor u tihoj, zamračenoj prostoriji, tuširanje neizmenično toplom i hladnom vodom, a preporučuje se i ispijanje čaja od matičnjaka.

Depresija, slabost, umor i apatija

Stres pojačava apatiju i iscrpljenost, zbog čega se treba što više odmarati i izbegavati psihički i fizički napor. Neophodno je uzimati što više voća i povrća kako bi se organizam očistio od toksina i snabdeo korisnim materijama.

Nesanica, pad energije i koncentracije

Najbolji lek za slabu koncentraciju i osećaj “gubljenja snage” jeste – ishrana. Treba izbegavati teške namirnice i jesti što više žitarica, povrća, voća i mlečnih proizvoda sa niskim procentom masti, a od velike pomoći je i umerena fizička aktivnost. U slučaju poremećaja sna, pred odlazak na spavanje ne bi trebalo uzimati obilne obroke, a savetuje se da se uveče popije šolja čaja od kamilice ili valerijane.

Nizak pritisak i usporen puls

Kod osoba koje pate od niskog pritiska, usled promene vremena može doći do još izraženije hipotenzije. Preporučuje se konzumiranje veće količine tečnosti – vode, ali ne hladne, kao i mlakih nezaslađenih čajeva i razblaženih prirodnih sokova. Ishranu bi trebalo obogatiti žitaricama i ribom, a nakon ručka savetuje se čaša crnog vina.

Povišen krvni pritisak i ubrzan puls

Bez obzira na to da li već postoji problem sa hipertenzijom ili je to samo trenutna tegoba, u slučaju promene vremena veoma je važno obratiti pažnju na svakodnevne navike. Neophodno je izbaciti namirnice bogate masnoćama, izbegavati cigarete, kofein i alkohol, a uzimati dosta tečnosti (vode, čajeva od lekovitog bilja), uz laganu hranu bogatu vitaminima i mineralima. Preporučuje se i umerena fizička aktivnost.

Global Digital Clinik