Prošle godine, administrativne zgrade, škole, ustanove kulture i sporta u Nišu potrošile su 6,2 posto energije manje u odnosu na 2016. godinu, kaže gradski energetski menadžer Branko Andrejević, koji je na ovoj funkciji godinu dana.
Uvid u potrošnju na osnovu uvedenog informacionog sistema omogućiće dalje uštede kako bi se taj novac usmerio u izgradnju vrtića, parkova ili bolnica, rekao je u Nišu na predstavljanju energetskog bilansa Niša za 2017. godinu, pomoćnik ministra rudarstva i energetike Miloš Banjac.
Prema Zakonu o energetskoj efikasnosti Srbije svako mesto koje ima više od 20.000 stanovnika u obavezi je da ima energetskog menadžera.
Odbornici Skupštine grada Niša su ga imenovali prošle godine kako bi dve godine prikupljao i analizirao podatke o načinu korišćenja energije i predlagao mere, planove i programe koje doprinose efikasnijem korišćenju energije.
Njemu će ubuduće pomoć pružati još 80 saradnika, koji su prošli obuku o ubacivanju podataka u informacioni sistem koji je uveden u našem gradu kako bi se ostvarile uštede u potrošnji energije, rečeno je na prezentaciji ovog projekta u Oficirskom domu u Nišu.
“Niš je lider u uvođenju ovog sistema. Obučeno je 80 krajnjih korisnika koji treba da pomognu energetskom menadžeru”, rekao je na dodeli diploma novim saradnicima, pomoćnik ministra rudarstva i energetike, Miloš Banjac.
On je istakao da se 10 odsto gradskog budžeta troši na energiju i da je cilj projekta, koji se radi sa UNDP-om, uštedi novac koji može da se preusmeri na druge potrebe grada.
Da se za pet godina uštedi po jedan odsto energije
“Plan je da se u narednih pet godina štedi po jedan odsto energije. Da bi sistem funkcionisao potrebno je uključiti znanje i licencu. Licencu je u Srbiji dobilo 85 osoba, a 30 je imenovano za energetskog menadžera”, objasnio je Banjac.
“Tokom prošle godine ostvarena je ušteda energije u Nišu. Termoizolacija, zamena stolarije, promena načina grejanja su tu ključni. Kada bi se umesto lož ulja koristio pelet troškovi bi bili smanjeni od 30 do 40 odsto, a utrošak energije za 10 do 15 odsto”, rekao je energetski menadžer Branko Andrejević.
Dve škole u Nišu rade na poboljšanju energtske efikasnosti
Zamenik gradonačelnika, Miloš Banđur je istakao da niški sistem daljinskog i centralnog grejanja još nije efikasan i da bi potrošnja bila smanjena potrebno je uložiti.
“Osnovna škola “Vožd Karađođe i Gimnazija “Svetozar Marković” ušle su u projekat uređenja. Za te namene izdvojeno je po 45 miliona po školi. Obučeni saradnici energetskog menadžera će sada da ubacuju podatke u informacioni sistem kako bi se znalo u koje objekte treba ulagati”, rekao je Banđur.
Grad Niš za uvođenju sistema energetskog mendžmenta ima i podršku od strane Programa Ujedinjenih nacija za razvoj.
Fond za energetsku efikasnost preko EU
Bužetski Fond za energetsku efikasnost u Srbiji postoji, ali sredstva od 1,2 miliona evra iz tog fonda nisu dovoljna i EU izrazila je sprmenost za pomoć Srbiji u ovoj oblasti. Preko ovog fonda do sada je finansirano 39 projekata.
“Zato smo intenzivno krenuli da obezbedimo sredstva kako preko ministarstva tako i preko Evropske unije koja bi nam pomogla u osnivanju revolving fonda preko kojeg bi se ulagalo u javni sektor, ali i obezbedilo građanima da dobiju povoljna ili nepovratna sredstva za saniranje privatnih objekata”, objasnio je pomoćnik ministra Banjac.