Nadam se da ovaj blog čitate u svom domu ili radnom mestu. Ako je tako, ispružite palac, baš kao na ovoj slici:
Ako ste na javnom mjestu, isprobajte ovaj test malo kasnije, ionako ćete sve saznati u nastavku. 🙂
Vratimo se palcu… Gledajte u vaš palac, budite fokusirani. Dok gledate u palac, vidite li okolinu, predmete i ljude oko palca? Ako imate normalan vid, vidite sve navedeno, ali je slika mutna. Ovaj eksperiment opisuje vaše vidno polje – veličine nokta na palcu. To je vaš centralni vid.
KAKO IZGLEDA VIDNO POLJE U TV REKLAMI?
Idemo da vidimo kako eksperiment s palcem izgleda u TV reklami. Evo kako je izgledala scena u TV reklami iz perspektive prosečnog gledaoca dok smo je pratili eye-tracking tehnologijom; ovo je vaš centralni vid:
*Zbog zaštite autorskih prava originalne reklame korišćene za ovaj eksperiment, primeri vizuala su ogledni.
A ovako izgleda cela scena:
*Zbog zaštite autorskih prava originalne reklame korišćene za ovaj eksperiment, primeri vizuala su ogledni
Zašto vam pokazujem ove primere? Dva su razloga za to:
- važnost svakog detalja u vašim marketinškim materijalima
- uloga perifernog vida u marketingu
ZAŠTO SATOVI U REKLAMAMA POKAZUJU ISTO VREME?
Ovaj detalj vam je sigurno promako (osim ako se bavite izradom reklama ili potrošačkom psihologijom), ali većina satova u reklamama pokazuje isto vreme – 10:10. Razlog?
Kazaljke su postavljene kao smajli ili kako znak kvačice koji asocira na afirmativnu poruku.
Reći ćete: “Glupost, uopšte ne izgleda kao smajli”.
Istraživanje je pokazalo da sat postavljen na 10:10 utiče na pozitivnu emociju i nameru kupovine, a efekat zadovoljstva je bio jači kod ženskih nego kod muških ispitanika. I da, ispitanike je sat u ovoj poziciji asocirao na smajli. 🙂
ŠTA AKO NE GLEDAM U SAT?
Lako moguće, videli smo na gore navedenom primeru TV reklame kako funkcioniše naš centralni vid. Ali, nemojte zaboraviti da postoji i periferni vid. Istraživanja su pokazala da su dovoljna 23 izlaganja brenda perifernom vidu kako bismo stekli pozitivan utisak o brendu.
Naše vidno polje pokriva otprilike 170 stepeni od čega na periferni vid otpada 100 stepeni.
Centralnim vidom fokusirani ste na detalje, a perifernim vidom na okruženje u kojem se nalazite. Evolucijski, periferni vid nam pomaže da detektiramo opasnost.
KAKO DODATNO ISKORISTITI OVE INFORMACIJE?
Vodite računa koja područja interesa želite istaknuti u vašem reklamnom materijalu ili reklami. Pazite da postavite logotip na mesto gde će ga gledaoci/čitataoci moći jasno primetiti i da kontekst poruke u tom trenutku (a pričam o milisekundama) bude afirmativan za vaš brend.
Ljudsko lice, a posebno oči imaju gotovo hipnotički učinak na publiku, evolucijski smo programirani da detektujemo druga bića; vodite računa gde gledaju osobe u vašim reklamama i odvraćaju li pažnju od bitne poruke.
I za kraj – nemojte zanemarivati važnost perifernog vida u bilo kojem segmentu marketinga. Neke stvari možda nisu u vašem fokusu, ali vaš mozak besprekorno radi svoj posao i sprema sve u vašu podsvest.
Autor: Dalibor Šumiga