Postignuća mladih na obukama u oblasti agrobiznisa

U okviru projekta Zadruge kao platforme za zapošljavanje mladih, formiran je „Centar za agrobiznis edukaciju i integraciju mladih“.

Obuku u Centru je tokom projekta završila grupa od 10 mladih.

Za razliku od školskog programa koji se bazira na jasnom nivou ranije stečenog znanja i predviđa nadgradnju ishoda učenja,  edukativni program Centra pristupa mladima sa raznovrsnom i deljivom ponudom obuke u zavisnosti od nivoa zatečene ekonomske aktivnosti, znanja i interesovanja samih korisnika.

Postignuća mladih (preuzeta iz izveštaja edukatora i data na osnovu samoprocene mladih) predstavljena su u nastavku prema realizovanim programima obuka:

Primarna poljoprivredna proizvodnja i sakupljačka delatnost: Mladi umeju samostalno da izaberu parcelu, obave pripremu zemljišta, realizuju berbu voća i povrća i eksploataciju šumskih plodova, u skladu sa higijensko-sanitarnim standardima bezbednosti hrane, uz praćenje kalendara berbe, u skladu sa propisima o zaštiti određenih biljnih vrsta. Raspolažu znanjem u oblasti pravilnog transporta i skladištenja poljoprivrednih proizvoda u zavisnosti od specifičnosti vrste. Uz podršku su osposobljeni za pravilan izbor sorti i izradu kalkulacije za podizanje jednogodišnjeg/višegodišnjeg zasada;

Poluproizvodi i gotovi proizvodi od voća, povrća i šumskih plodova (teorija, praksa, studijske posete): Korisnici su upoznati sa mogućnostima za preradu sopstvenih sirovina i kooperaciju sa zadrugama; Raspolažu elementarnim znanjima neophodnim za realizaciju samostalne prerade i čuvanja voća, kroz procese sušenja i hlađenja;

Pokretanje proizvodnje – prerada voća, povrća, pečuraka, lekovitog bilja (teorija, praksa, studijske posete): Mladi su upoznati sa procesom planiranja proizvodnje, prerade sopstvenih sirovina u poluproizvode ili gotove proizvode. Osposobljeni su za implementaciju HACCP standarda i izradu pratećih zapisa o proizvodnom toku za sopstvene proizvode. Raspolažu znanjima za planiranje proizvodnje i kalkulaciju troškova angažovanja radne snage i opreme i cene finalnih proizvoda. Mladi su praktično osposobljeni za rukovanje opremom za proizvodnju sokova i džemova do nivoa poluproizvoda i finalnih proizvoda (barbuter za pranje voća, pasirka, duplikator za kuvanje, punilica, pasterizator).

Online marketing i prodaja: Korisnici samostalno rukuju alatima i koriste tehnike za uspešno organizovanje marketing strategije i kampanje svog proizvoda. Osposobljeni su za komunikaciju preko društvenih mreža i praktično koriste veštine komunikacije, umeju da zaključe prodaju sa maloprodajnim kupcima, da pozicioniraju svoj proizvod (merchandising). Uz manju podršku umeju da optimizuju tekstove na Google platformi.

Registracija delatnosti, prava i obaveze iz redovnog poslovanja: Mladi su osposobljeni za samostalan izbor oblika registacije (gazdinstvo, zadruga). Uz minimalnu podršku umeju da realizuju proceduru registracije. Osposobljeni su da uz minimalnu podršku samostalno prate i servisiranju obaveza nastale iz tekućeg poslovanja (porezi, doprinosi, poljoprivredne takse, naknade za sakupljanje šumskih plodova).

Zaključci i preporuke mladih i zadružnog sektora

Najbrojniji komentari mladih dati u slobodnoj formi tokom projektnog istraživanja, odnosili su se na najvažnije probleme vezane za život i rad na selu.

Nedovoljno ekonomskih prilika za mlade na selu:  Većina ili oko 70% (odgovori 35 mladih) sugerišu na sistemsko neprepoznavanje potreba i resursa mladih na selu. Sa tim u vezi, mladi smatraju da je potrebno aktivnije uključivanje države i izrada posebnih programa za samozapošljavanje i zapošljavanje mladih na selu, koji bi sagledali sve specifičnosti na terenu.

Infrastrukturni i socijalni problemi: Oko 30% odgovora (15 mladih), sugerišu da je potrebno ulagati u infrastrukturne i socijalne projekte koji odgovaraju mladima na selu. Sa tim u vezi, spomenuti su problemi sa infrastrukturom i socijalni sadržaji (internet, voda, kanalizacija, obrazovne i zdravstvene ustanove, kulturni, sportski i zabavni sadržaji).

Neiskorišćeni potencijal za saradnju u korist mladih:  Domaći zadružni sektor olakšava obuhvat mladih na selu uključujući i NEET mlade. U nedostatku ekonomskih prilika za uključivanje, zadruge nastupaju sa ponudom stalnih i sezonskih poslova, mogućnostima za kooperaciju i podršku mladima ukoliko se odluče da pokrenu sopstvenu zadrugu.

Potrebno je u skladu sa evropskim preporukama uključiti zadružni sektor u realizaciju različitiih razvojnih politika, uključujući i politiku i praksu od značaja za mlade u nerazvijenim i seoskim sredinama.

Aktivan odnos prema mladima iz nerazvijenih i seoskih sredina je od strateškog značaja za opstanak i razvoj zadružnog sektora. Zadružni sektor je zainteresovan za partnerstvo sa mladima na zagovaranju sistemskih mera podrške u korist unapređenja njihove zapošljivosti, samozapošljavanja i zapošljavanja.

“Ovaj sadržaj je izrađen uz finansijsku pomoć Evropske unije. Sadržaj ovog članka je isključiva odgovornost Udruženja Kamenica  i ne mora nužno odražavati stavove Evropske unije”

Global Digital Clinik