Zaštitnik građana pokrenuo postupak: Osobi sa invaliditetom onemogućeno da prisustvuje finalu Kupa Radivoja Koraća u Nišu

Čair

Zaštitnik građana Zoran Pašalić je postupajući po sopstvenoj inicijativi, a na osnovu saznanja da je osobi sa invaliditetom proteklog vikenda onemogućeno da prisustvuje finalu Kupa Radivoja Koraća koje se odigravalo u niškoj dvorani „Čair“, pokrenuo ispitni postupak ocene zakonitosti i pravilnosti rada gradske uprave Grada Niša.

„Osobe sa invaliditetom su jedna od najranjivijih društvenih grupa. Zato bi bilo nehumano, nedopustivo i nezakonito da postupanje zvaničnih službi bude u suprotnosti sa principima ravnopravnosti i poštovanja ljudskih prava, umesto da se učini dodatni napor kako bi se osobe sa invaliditetom u većoj meri uključile u život lokalne zajednice. Da apsurd bude veći, upitno je prisustvo na sportskoj manifestaciji, a sport je tu da nas povezuje, a ne da nas deli“, rekao je Pašalić.

Prethodno je Goran Ilić, otac devojke sa invaliditetom, kojoj je onemogućen pristup finalu na svom Fejsbuk profilu napisao, da je reč o “skandaloznoj i sramnoj odluci bez presedana.

“Skandalozna, bez presedana, bez osećaja i razumevanja za potrebe osoba sa invaliditetom, diskriminatorska odluka organizatora finala košarkaškog Kupa Koraća u Nišu. Organizator je bez najave odlučio da osobe koje koriste invalidska kolica ne mogu u halu bez kupljene ulaznice. Svih ranijih godina je moglo, ali su OSI večeras vraćene kući. Da je tako najavljeno, stali bismo i mi u red za karte, večeras ih nije bilo, rasprodato. Ova odluka je nepravedna, sramna, uličarska i neprihvatljiva i dovela je do konfuzije i frustracije nekih meni dragih ljudi. Pa se vidimo na sudu”, napisao je Ilić.

Zaštitnik građana je istakao da zakoni i međunarodne konvencije obavezuju na poštovanje prava osoba sa invaliditetom, ali da je potrebno i da društvo u celini pokaže više senzibiliteta za ovu, kao i ostale osetljive društvene grupe.

Pašalić podseća da se osobe sa invaliditetom na dnevnom nivou suočavaju sa nizom problema, jer mnogi od njih nemaju podršku personalnog asistenta, otežan im je pristup javnim uslugama, čak i objektima u kojima žive, izazov je i samo obrazovanje, kao i ostvarivanje prava iz oblasti zdravstvene i socijalne zaštite, uključujući i mogućnost zaposlenja.

Iako postoje pomaci, pritužbe upućene Zaštitniku građana potvrđuju da i dalje postoji prostor za podizanjem svesti o značaju uvažavanja različitosti i unapređenjem svake vrste podrške, institucionalne i pojedinačne, kako bi se unapredio status i svakodnevni život osoba sa invaliditetom.

Global Digital Clinik