Psihički ugrožena trećina stanovništva Srbije. Svetski dan mentalnog zdravlja obeležio i Dom zdravlja u Nišu

starim i iznemoglim licima
Foto - Ilustracija

Na Svetski dan mentalnog zdravlja, mračna statistika. Rezultati ispitivanja na uzorku od 1.000 građana i građanki Srbije pokazali su da se oko trećine stanovništva Srbije može smatrati psihički ugroženim.

Prisutne simptome depresije ima 15,6 odsto stanovništva, anksioznosti 7,2 odsto, dok je 1,6 odsto stanovništva u visokom riziku od suicida.

Dodatno, 2,9 odsto građana izjasnilo se da su makar jednom tokom života bili hospitalizovani zbog psihičkih tegoba, a 8,1 odsto građana Srbije je reklo da im je tokom života uspostavljena dijagnoza mentalnog poremećaja, dok 11,8 odsto građana reklo da su u poslednjih sedam dana koristili lekove usled psihičkih tegoba.

U izveštaju GIZ-a kao faktor rizika za neke od psihičkih tegoba izdvajaju se ženski rod, mlađi uzrast, gradska sredina, niži socio-ekonomski status.

Rezultati pokazuju i to da je veliki procenat onih koji se nisu obratili za pomoć, iako imaju izražene psihičke tegobe, a pokazalo se i da tome da li će se osoba obratiti za pomoć kada joj je pomoć potrebna značajno doprinosi nepovoljnija finansijska situacija osobe, kao i samostigmatizacija, odnosno sklonost osobe da obraćanje za stručnu pomoć doživi kao lični neuspeh.

Služba za specijalističko konsultativne delatnosti, Odeljenje neuropsihijatrije Doma zdravlja Niš i Preventivni centar, Svetski dan mentalnog zdravlja, obeležiće akcijom u centralnom holu ustanove u utorak 10. oktobra u periodu od 10 do 12 časova.

Zdravstveni profesionalci ove službe promovisaće značaj očuvanja mentalnog zdravlja i rad Savetovališta za depresije, koga čini tim u sastavu psihijatar, psiholog i sociolog.

Global Digital Clinik