Jezička laboratorija za simultano prevođenje otvorena na Filozofskom fakultetu u Nišu

Na Filozofskom fakultetu u Nišu, otvorena je savremena Jezička laboratorija za simultano prevođenje, odnosno fonetska učionica. Laboratorija je nastala u okviru projekta „Održivi razvoj Lektorata za bugarski jezik i kulturu na Filozofskom fakultetu, Univerzitet u Nišu“ uz pomoć programa „Bugarska pomoć za razvoj“ koji finansira Ministarstvo spoljnih poslova Bugarske.

Učionica će značajno unaprediti vežbe iz fonetike, akcentologije i retorike, a namenjena je za učenje bugarskog, ali i ostalih jezika na Filozofskom fakultetu. Takođe, laboratorija je namenjena da funkcioniše i kao sedište Lektorata za bugarski jezik, jer se ovde nalazi njegova biblioteka, sastavljena od naučne i nastavne literature i književnih dela.

“Vrednost laboratorije je velika za izučavanje stranih i domaćih jezika, jer ovde možemo da vežbamo akcenatski sistem, osobine akcenatskog sistema, način na koji studenti govore, pravilan izgovor kako akcenata, tako i posebnih zvukova i fonema. Ono što je najbitnije, ovde ćemo vežbati umetnost prevođenja, a to je usmeno prevođenje ili simultano prevođenje” – istakla je lektor za bugarski jezik na Filozofskom fakultetu u Nišu Valentina Sedefčeva.

Vrednost opreme koju je platilo Ministarstvo spoljnih poslova Bugarske iznosi 19.000 evra.

Dekanica niškog Filozofskog fakulteta Natalija Jovanović istakla je da je fonetska učionica jedna od najmodernijih učionica za izučavanje jezika i simultano prevođenje.

“Ona je od velike koristi svim našim filološkim departmanima i posebno će biti od značaja našem Master programu za prevođenje. Što se tiče Master programa za prevođenje, tu je moguće prevoditi sve jezike i pre svega su ovde domaćini bugarski lektorat i Departman za srpski jezik. Naravno, tu je i Departman za ruski jezik, a to će biti i mesto gde će i svi ostali studenti moći da stiču znanja i veštine koje su neophodne za umetnost prevođenja” – poručila je dekanica.

Projekat “Održivi razvoj Lektorata za bugarski jezik i kulturu na Filozofskom fakultetu, Univerzitet u Nišu” će studentima koji uče bugarski jezik omogućiti da ga savladaju na višem nivou, da poboljšaju i usavrše svoja znanja i veštine. Pružiće im i više mogućnosti za bolje pozicioniranje na tržištu rada, na kome se mogu pojaviti kao prevodioci, turistički vodiči, kuratori različitih kulturnih događaja, saradnici u mešovitim preduzećima i medijima bugarske manjine.

Global Digital Clinik