Jaja i kalorije: u kojem obliku najmanje goje

jaje na oko

Jaja su omiljen doručak mnogima, a kao osnovna životna namirnica koriste se i kao dodatak drugim jelima. Ipak, većina ne zna koliko jaja imaju kalorija i u kom obliku ih je najbolje jesti.

Jaja nam daju hranljive materije kojih obično nema u drugim namirnicama, poput vitamina D. Od jaja možete da spremite razna ukusna jela, kolače ili da ih jednostavno ispržite za doručak. A ako često jedete jaja, nije loše da znate koliko kalorija imaju i kakav im je zapravo sastav, kao i kako ih je najbolje spremiti.

Jaja takođe sadrže lutein i zeaksantin, koji deluju kao antioksidansi i čuvaju ćelije od oštećenja.

Ipak, imajte na umu da se sve te hranljive materije u jajima nalaze u žumancetu i da ih nećete sve dobiti ako jedete samo belance.

Jaja i mršavljenje

Hrana bogata proteinima kao što su jaja daje nam osećaj sitosti između obroka i stoga može da pomogne u mršavljenju. Neke studije pokazuju da jaja za doručak smanjuju osećaj gladi više nego ako jedete žitarice.

Oni koji paze na kilažu ipak treba da jaja spremaju na određen način.

Ako pokušavate da smanjite unos kalorija, najbolje je da jedete poširana ili kuvana jaja. Uz takav način spremanja nema unosa dodatnih kalorija i masti, pa će obrok biti laganiji i više dijetalan nego pržena jaja na oko ili kajgana.

Jaja i holesterol

Pojedina istraživanja su pokazala da maksimalno jedno jaje dnevno nije povezano sa povećanim rizikom od srčanih bolesti, a čak može smanjiti rizik od moždanog udara.

Ali ako jedete više od jednog dnevno, holesterol u krvi skoči od jaja, a to teoretski povećava rizik od srčanih bolesti.

Kuvana ili pržena jaja – šta je zdravije?

Jaja možemo jesti na 101 način, a kako taj način spremanja utiče an njihov sastav?

Kuvana jaja se lakše vare

Kuvanje je najzdraviji način pripreme jaja, a i hranljive materije u njima tako postaju lakše za varenje. Primer je protein u jajima. Jedna studija je otkrila da ljudsko telo može da iskoristi 91% proteina iz kuvanog jajeta, a samo 51% iz živog.

Spremanje jaja na velikoj temperaturi uništava hranljive materije

Ako jaja spremate na jakoj vatri duže vremena, to će vrlo verovatno uništiti dobar deo hranljivih materija u njima.

Jedno istraživanje je pokazalo da uobičajene metode poput kuvanja i prženja jaja smanjuju broj određenih antioksidanasa u njima za 6 do18%. Sve u svemu, pokazalo se da se kraćim kuvanjem, čak i na visokim temperaturama, čuva više hranljivih materija, piše HealthLine.

S druge strane, ako jaja spremate, recimo pečete, duže od 40 minuta, mogu da izgube do 61% svog vitamina D, a ako ih kuvate kraće, izgubiće tek 18%.

Kuvanje na vrlo jakoj vatri utiče na holesterol u jajima

Žumanca imaju dosta holesterola – jedno veliko jaje sadrži oko 212 mg holesterola, što je 71% preporučenog dnevnog unosa.

Dakle, ima ga baš dosta. A ako jaja spremate na vrlo jakoj vatri, sav taj holesterol oksidira i proizvodi oksisterole. Te materije u krvi se dovode u vezu sa povećanim rizikom od srčanih oboljenja.

Na kraju, zaključak je jasan – jaja su zdrava i poželjna namirnica koja ima vredne sastojke, ali treba ih jesti umereno i paziti na način pripreme ako ste na dijeti.

Izvor: Zadovoljna.rs

Global Digital Clinik