Zašto privatne laboratorije i dalje ne mogu da rade PCR test na SARS-KoV-2

pcr
Foto: pixbay

Više od godina dana prošlo je od izbijanja epidemije koronavirusa u Srbiji. I pored toga što privatne laboratorije PCR testove rade preko 20 godina na sve patogene, nisu dobili i mogućnost da rade za SARS-KoV-2.

Iako smo svedoci velikih gužvi i redova za testiranje ispred kovid ambulanti na SARS-KoV-2, Mirjana Sarkić iz Asocijacije privatnih laboratorija ističe da su tražili, ali da od države nisu dobili dozvolu da rade PCR testiranje.

“Uz obrazloženje da PCR testiranje mogu da rade samo laboratorije u javnoj svojini. Sada bih htela da naglasim da se PCR u privatnim laboratorijama radi više od 20 godina. Mi radimo i dalje PCR za sve druge patogene, samo ne smemo za SARS, naglasila je Sarkićeva na RTS-u.

Ona je dodala da je na sastanku sa ministrom, Asocijacija dobila obećanje da će dobiti dozvole.

“Imate mala mesta gde imate biohemijsku laboratoriju, i njima je stavljena zabrana za antigenski test. Privatne laboratorije ne smeju zvanično da rade PCR. Možda za internu upotrebu neko može da se snađe za zaposlene, ali ne smeju da izdaju nikakve rezultate“, navela je Sarkićeva.

Dodaje da traže od resornog ministarstva da im dozvole rad bez ograničenja. Prema njenim rečima radi se o jednostavnim testovima koji bi trebali da budu dostupni građanima. Ističe da je u čitavom procesu najvažnije pouzdano uzimanja brisa, dodajući da svaka laboratorija treba da napravi izbor najboljeg testa.

” Svaka laboratorija se odluči za određene testove. Najvažnije je da budu pouzdani. Ne mora da znači da je cena presudna. Uvek treba koristiti proverene testove”, kazala je Sarkićeva.

Ona je izjavila da se obim posla tokom pandemije oko 50 odsto povećao, posebno ističući da građane interesuje koji je nivo antitela na kovid, pogotovo posle vakcinacije.

“Ima čak i pacijenata koji to žele i da prate. Mi kažemo da nije potrebno, ali to su njihove želje”, istakla je Sarkićeva.

Sada se kako kaže često traži i D-dimer analiza. Navodi da privatne laboratorije koriste uvozne reagense stranih firmi koji se bave proizvodnjom i dodaje da se IgG anitela na spajk protein sada najviše prati.

Tvrdi da ako su u dve laboratorije analize rađene istom metodom, sa istim reagensima, trebalo bi da budu uporedive. Naglašava da privatne laboratorije registruje Ministarstvo zdravlja, i da je od početka pandemije povećana kontrola.

“Mi moramo da podnesemo zahteve da možemo da radimo antitela na kovid. To nije bilo uobičajeno ranije. Otkad je počela panedmija mi moramo da tražimo dozvolu od ministarstva, kao i za antigenske testove. Moramo da tražimo dozvolu i mogu da ih dobiju samo mikrobiološke laboratorije”, ukazula je Sarkićeva.

Global Digital Clinik