Milenković Kerković traži privremeno oduzimanje imovine bivše gradonačelnice Niša Dragane Sotirovski

Tamara Milenkovic Kerkovic

Odbornica u Skupštini grada Niša Tamara Milenković Kerković kaže da krivična dela za koje se dodatno tereti biša gradonačelnica Dragana Sotirovski su samo peti deo onoga što navodi izveštaj DRI zbog čega traži privremeno oduzimanje bespravno stečene imovine.

Milenković Kerković navodi da dela koja je Tužilaštvo dodatno stavilo na teret uhapšenoj bivšoj gradonačelnici Sotirovski i zbog kojih je osumnjičena da je pored 460 miliona dinara za fingirane vanredne situacije, budžet Grada oštetila za još 11,3 miliona dinara su samo petina vrednosti stavki, i to samo za 2023.god. za koje je, kako kaže, još februara ove godine, dan nakon njenog hapšenja istakla da iznose dodatnih 54 milona dinara, i tražila od VJT proširenje optužnice.

“Ručni sat „Svarovski“ (27 hiljada dinara) za koji se ispostavilo da ga je zadržala za sebe, neosnovane i neizvršene konsultantske usluge ( 11,1 miliona dinara) i podstrekivanje službenika na plaćanje saobraćajnih kazni iz budžeta Grada ( 164,5 hiljada dinara) samo su tri od desetine stavki koje Izveštaj Državne revizorske institucije navodi kao njeno trošenje javnog novca bez pravnog osnova”, navodi Milenković Kerković.

Dodaje da i bez ikakve finansijske forenzike iako je u izveštaju DRI lako pronaći da je samo u 2023.god. uhapšena bivša gradonačelnica neosnovano potrošila preko 54 miliona dinara (450.000 evra) pored ovih za koje je dodatno optužena.

“To su – nabavka goriva bez adekvatnih putnih naloga (7.15 miliona din.), posebno gorivo za automobil registarskih oznaka „JOKER“ (453 hiljade din.), plaćanje platnom karticom „Poštanska štedionica“ (238 hiljade din.), paketi za socijalno ugrožene, bez rešenja ( 981 hiljada din.), razni pokloni – ukrasni opanci 162 hiljade din. posteljine 161 hiljada din., prirodna kozmetika, ikone- 154 hiljade din., edukativne kampanje za bezbednost u saobraćaju, bez dokaza da su usluge izvršene, za 29 miliona din, ugostiteljske usluge 798 hiljada din i još 1.6 miliona din. u poznatoj niškoj kafani, bez adekatnih dokaza i kao poslovni biser – izdavanje 100% avansa za Akva park bez obezbeđenja – 3,7 miliona dinara”, navodi.

Dodaje da je Tužilaštvo postupak i hapšenje bivše gradonačelnice pokrenulo čitavih 6 meseci nakon Izveštaja DRI, a uoči velikog protesta u Nišu 1.marta i čitavih pet godina nakon što je tokom svih godina, dok je bila na čelu izvršne vlasti u Nišu u mnogo saopštenja, govora u Narodnoj skupštini, konferencija za novinare, akcija i obraćanja odbornicima i gradskom Veću upozoravala na kršenje zakona a posebno u sferi donošenja štetnih urbanističkih planova i dokaza o trgovini uticajem u izdavanju dozvola.

“Jedina reakcija Tužilaštva bila je 2023.god. kada je VJT – Posebno odeljenje za suzbijanje korupcije 7.juna 2023.god. oformilo predmet 5 KTR KO, na osnovu činjenica koje sam kao narodni poslanik iznela u Narodnoj skupštini o aferi Stara ciglana, ali od tada nikave meritorne odluke nema. Ni Skupština Grada Niša nije raspravljala o pljački novca svih Nišlija – prvi put, dve nedelje nakon publikovanja Izveštaja DRI, 8.septembra 2024.god. moj predlog da Skupština raspravlja o zloupotrebama Dragane Sotirovski nije dobio potrebnu većinu od 1/3 odbornika , dok drugi put, na sednici Skupštine 16.11.2024. zakazanoj na zahtev opozicije, “vladajuća većina„ nije htela da glasa za Dnevni red koji je tu tačku sadržao”, saopštava.

Podseća da Dragana Sotirovski nije prvi niški gradonačelnik a ni funkcioner izvršne vlasti koji se našao u pritvoru.

“Međutim, svi njeni prethodnici su iz pritvora pušteni , a građani Niša su ima platili nematerijalnu štetu i duševne bolove zbog vremena provedenog u pritvoru jer optužnice ili nisu podignute ili su od odgovornosti odlobođeni. Ukratko, Niš je pljačkan decenijama a niko nije odgovarao”, konstatuje i dodaje:

“Zbog toga tražim da se na osnovu Zakona o oduzimanju imovine proistekle iz vršenja krivičnog dela Tužilaštvo pokrene i finansijsku istragu imovine Dragane Sotirovski , iz čl. 17 ovog Zakona i pokrene postupak privremenog oduzimanja imovine stečene krivičnim delima, tako što će utvrditi njene zakonite prihode, a privremeno do okončanja postupka neosnovano stečenu imovinu privremeno oduzeti. Ovaj postupak treba da se vodi vodi hitno”, saopštava.

Dodaje da promena sistema mora da podrazumeva i ličnu i imovinsku odgovornost nosilaca javnih funkcija – prva znači lustraciju od obavljanja javnih funkcija a druga oduzimanje neosnovano stečene imovine, što do sada nijedna vlast do sada nije uradila.

Global Digital Clinik