Kako da u izolaciji na kreativan način animirate decu i naučite ih novim stvarima

Foto: pixbay

Suočeni sa pandemijom korona virusa svi smo kod kuće. Svako od nas pronalazi načine da popuni slobodno vreme, ali šta je sa decom? Kako se ona nose sa izolacijom?

Neko je svoj posao poneo sa sobom u izolaciju, neko čita knjige i gleda filmove, neko uči nov jezik. Internet pruža bezbroj mogućnosti, ali kako pomoći deci da ovo vreme kada ne smeju napolje bude korisno i za njih? Pre svega decu treba upoznati sa situacijom, i objasniti im šta se dešava. Takođe, treba im objasniti da će se situacija rešiti određenim ponašanjem. Tako će oni donekle razumeti zbog čega moraju ostati kod kuće.

Iskoristite svoju kreativnost kako biste pomogli deci

Deca u periodu od treće do osme godine imaju najviše životne energije, zbog toga će usled zatvorenosti i smanjene mogućnosti kretanja postati agresivna. Prof. dr Ranko Rajović, neuroendokrinolog, gostujući u emisiji RTS ordinacija, preporučio je pravljenje poligona. Iskoristite lepljivu traku, napravite putanju kojom dete može da se kreće. Ubacite neke pokrete koje mora da izvede- da čučne, da se okrene oko svoje ose itd. Nije dovoljno da dete samo trči po poligonu, i mozak mora biti uključen kako bi se razvijao. Na Facebook profilu NTC sistem učenja, možete pronaći ideje i zadatke koje Ranko Rajović besplatno deli sa roditeljima. Treba izazivati decu, meriti im vreme i podsticati ih da budu brži, dodaje on. Bitno je razviti rutinu, i uključiti dete u svakodnevne aktivnosti. Vreme na mobilnom telefonu mora se ograničiti, i biti svakog dana u isto vreme, na primer, posle ručka.

Doktor Rajović preporučuje da se sa starijom decom uveče gleda porodični film, jer je bitno opustiti se uz komediju, a ne zabrinuto gledati vesti. Mališanima čitajte knjige, gledajte slikovnice. Zaštitite svoju decu od panike i straha, budite kreativni, igrajte društvene igre i provedite kvalitetno vreme sa njima.

Kreativna mama jednog mališana

Maja Vuković je po struci vaspitačica, ali sada svoje vreme provodi kod kuće sa sinom Nikšom. Nikša ima 17 meseci, a mama mu svakodnevno postavlja nove izazove. Maja podstiče njegove motoričke sposobnosti postavljanjem prepreka koje treba da zaobiđe, postavljanjem loptica na stalak, nizanjem perlica itd. Uči ga klasifikaciji, tako što mu dozvoljava da joj pomaže u ređanju escajga. Prepoznavanje istih oblika i boja, učenje relacije uzrok-posledica, sve su to aktivnosti sa kojima se Nikša susrreće uz pomoć svoje mame. Maja sve svoje ideje deli na Instagram profilu, za njene igre Vam ne treba puno novca, jer većinu potrebnih rekvizita imate u svom domu.

Ostalo je još nekoliko dana do Velikog četvrtka i farbanja Uskršnjih jaja. U ovaj proces možete uključiti svoju decu i zajedno sa njima praviti dekoracije. U Aninoj maštaonici pronaći ćete mnoštvo kreativnih ideja. Vetrenjače od papira, pravljenje pečata i još mnoštvo maštovitih kreacija pomoći će Vam da zabavite svoje mališane. Za decu je, takođe, bitno da održavaju socijalne odnose sa drugarima. Tu u pomoć priskaču grupni video pozivi, gde mališani mogu da se “druže” sa svojim vršnjacima.

Na Facebook profilu Пчелице, vaspitačice brinu o svojoj deci i u onlajn svetu. Dele sa njima recitacije i priče i smišljaju različite zadatke za sve, kako im kod kuće ne bi bilo dosadno.

 

Naoružajte se strpljenjem, budite kreativni, i provedite kvalitetno vreme sa decom, iskoristite vreme izolacije da oni steknu dobre i zdrave navike.

Autor N.M.

Global Digital Clinik