Iz godine u godinu čini se da ih je sve više. Smrdibube je zaista teško ne primetiti, jer dok lete proizvode nesnosan zvuk, a i miris koji ispuste kada ih ubijete nije ništa prijatniji, zbog čega su u narodu i dobile ovo ime.
Smrdibube se hrane nektarom i to iz plodova, listova, semenki i pupoljaka. Kao posledica njihove ishrane lišće gubi boju ili skroz opada, sprečava rast i dovodi do oštećenja plodova. Iako su veoma štetne za biljke, one se mogu suzbiti i bez upotrebe pesticida.
Zbog izuzetno neprijatnog mirisa koji ispuštaju u trenutku kada su ugrožene dobile su pomalo pogrdan naziv – smrdibube. Veoma se lako prepoznaju po zadnjem delu leđa koje liče na štit, a njihova boja zavisi od vrste i varira od braon preko zelene sve do žute boje sa crvenim ili roze šarama. Ali da biste ih oterali ne morate koristiti hemijska sredstva.
Ručno ukljanjanje
Sipajte vodu u kofu i dodajte malo detrdženta da napravite sapunicu. Pripremite baštenske rukavice. Ukoliko je reč o manjem broju buba možete ih ručno sakupljati u ubacivati u kofu sa sapunicom gde će se udaviti u sapunici. nastavite sa uklanjanjem položenih jaja zelene boje sa listova. To možete učiniti papirnim ubrusima.
Udružena sadnja
Sadnjom francuskih nevena (Tagetes patula) i jednogodišnjih suncokreta doći će do povećavanja korisnih insekata kao što su bubamare koje se hrane jajima smrdibuba pa će samim tim doći i do smanjenja ovih štetnih insekata.
Preventiva
Uklanjanjem korova i visoke trave smanjićete prostor u kome bi se bube sakrile i samim tim utičete na njihov broj.
Zamke
Kačenjem lepljivih zamki za smrdibube na oko pola metra od zemlje i nekoliko metara od ulaznih vrata, voćaka i baste. Ove zamke obično sadrže feromone koje pomažu u privlačenju ovih buba.
Izvor: www.agromedia.rs