Upravni sud poništio rešenje o zabrani radova na MHE u Rakiti

rakiti
Probijanje cevi MHE Zvonce u Rakiti 15. avgust 2020, Foto: Insajder

Upravni sud u Beogradu poništio je rešenje Ministarstva životne sredine kojim se investitoru Male hidroelektrane „Zvonce“ zabranjuje izvođenje radova na Rakitskoj reci.

U presudi, koja je doneta 8. septembra, navodi se da Ministarstvo mora ponovo da odluči o žalbi investitora male hidroelektrane „Zvonce“ na rešenje kojim mu se zabranjuje izvođenje radova i obavezuje se da isplati sudske troškove.

Prema oceni suda, došlo je do povrede pravila postupka učinjenih u postupku donošenja osporenog rešenja, jer Ministarstvo nije pravilno tumačilo rok za podnošenje primedbi na Zapisnik o izvršenom inspekcijskom nadzoru, a na osnovu kojeg je doneto rešenje o zabrani izvođenja radova.

„Po Zakonu o upravnim sporovima na presudu Suda ne postoji žalba, ali postoji mogućnost vanrednog pravnog leka, odnosno pokretanja zahteva za vanredno preispitivanje sudske odluke pred Vrhovnim kasacionim sudom“, saopšteno je iz Suda za Insajder.

Kako se u saopštenju navodi, prema Zakonu o upravnim sporovima nadležni organ je dužan da taj akt donese bez odlaganja najkasnije u roku od 30 dana od dostavljanja presude.

Inspekcija Ministarstva donela je još pre više od godinu rešenje po kojem je investitor bio obavezan da izvadi cevi iz korita reke, nakon čega se investitor žalio na tu odluku, ali je Ministarstvo potvrdilo rešenje zbog čega je slučaj završio na Upravnom sudu.

Pošto to rešenje nije izvršavano mesecima, građani Rakite uz brojne aktiviste iz cele Srbije organizovali su akciju vađenja cevi mini-hidroelektrane iz reke. Tokom te akcije su probili dve cevi, i tako onesposobili cevovod.

U izjavi za Insajder aktivista Aleksandar Panić iz OSRP-a rekao je da nakon odluke očekuje da će se Ministarstvo žaliti i da će se ponoviti slučaj u Paklenšnici kada je takođe Upravni sud presudio u korist investitora, koji je hteo da gradi MHE na reci Visočici, ali je nakon žalbe Ministarstva Vrhovni kasacioni sud poništio takvu odluku.

On je podsetio da je slučaj izgradnje male hidroelektrane na Rakitskoj reci i pred Evropskim sudom za ljudska prava u Strazburu i da će predstavnici udruženja OSRP nastaviti da se bore i vrše pritisak i na Ministarstvo kako bi se rešio problem.

Ovaj problem nastaje kada u decembru 2018. godine predstavnici Zavoda za zaštitu prirode odlaze u terenski obilazak izgradnje male hidroelektrane Zvonce i navode da je na desnoj obali Rakitske reke došlo do formiranja klizišta, da je vegetacija na jednom delu obale potpuno uništena i da je nizvodno od vodozahvata cevovod postavljen u koritu za veliku vodu u dužini od 300 do 350 metara.

Ukopavanje cevovoda Zavod za zaštitu prirode izričito zabranjuje, jer ako se narušavaju rečno korito i dno dolazi do poremećaja čitavog ekosistema. Na osnovu ovakvog izveštaja, inspektor zaštite životne sredine je početkom 2019. godine investitoru naložio da te cevi izvadi. Investitor Goran Belić je to odbio.

„Ne može vama Ministarstvo zaštite životne sredine naložiti kako da vi izvodite radove u smislu građevinskih radova. Oni mogu eventualno ako misle da nešto nije urađeno da pokrenu postupak za poništaj građevinske dozvole. Oni to nisu uradili, oni su doneli rešenje koje ne mogu da izvrše“, rekao je Belić za Insajder.

U julu 2019. Ministarstvo zaštite životne sredine je konstatovalo da ne može prinudno da izvrši svoje rešenje, zato što investitor ima građevinsku dozvolu koja mu omogućava ukopavanje cevi.

Tek tada se postavilo pitanje kako je moguće da je investitor dobio građevinsku dozvolu koja predviđa ukopavanje cevi. Ministarstvo zaštite životne sredine smatra da je Opština Babušnica nezakonito izdala dozvolu.

Nakon toga usledilo je prebacivanje odgovornosti – Ministarstvo građevinarstva, nadležno da kontroliše rad Opštine Babušnica tvrdi Opština nije nezakonito izdala dozvolu.

Ko se u „slučaju Rakita“ mešao u tuđa ovlašćenja i ko je prekršio zakon – investitor ili institucije – trebalo bi da bude utvrđeno u odvojenom postupku. Ministarstvo građevinarstva za sada vodi postupak poništavanja građevinske dozvole, na inicijativu udruženja i predstavnika lokalnog stanovništva.

Izvor: Insajder

Global Digital Clinik