U Nišu otvoren konkurs za žene iz ranjivih grupa

Ilustracija

Otvoreni klub sprovodi projekat u okviru koga će 20 žena moći da se obuči za nekoliko zanimanja, a zatim da obavlja stručnu praksu kod poslodavca.

Na ovaj način će polaznice imati prilike da se zaposle kao šnajderke, šminkerke, manikirke, kozmetičarke, frizerke i maserke.

Konkurs je otvoren do 20. novembra, a zainteresovane mogu da se jave u prostorije Otvorenog kluba, koje se nalaze na Trgu učitelj Tase broj 2, od 12 do 15 sati. Progam će trajati do kraja jula sledeće godine. Plan je da se obuče dve šnajderke, po tri manikirke, šminkerke i kozmetičarke i po tri frizerke za muškarce i žene, kao i tri maserke

Kako objašnjavaju iz Otvorenog kluba, konkurs je otvoren prvenstveno za žene iz ranjivih grupa – samohrane majke, žrtve nasilja, Romkinje i ostale. Prvo bi trebalo da prođu tromesečni kurs za ova zanimanja, posle čega sledi stručna praksa i eventualno zapošljavanje.

Žene će imati mogućnost da obave intervju sa članovima komisije. Nakon selekcije biće izvršen razgovor sa njima, zatim izrađen individualni plan podrške. Onda slede obuke, serija sastanaka – “kafa sa poslodavcem”, razgovor sa poslodavcima kod kojih će moći na stručnu praksu i da se naposletku evetualno zaposle.

Osim toga, dodaju iz Udruženja, žene će imati i podršku psihologa, kako bi ih osnažio da prođu kroz ceo proces i zaposle se.

Psiholog će biti angažovan za žene i članove porodica kao podrška. Kako bi se stvorila kritična masa koja će podržavati ženu da završi proces do kraja. Da prođe obuku, praksu i da nađe posao, stvori sigurnost za sebe i članove porodice – dodaju.

Naposletku će, biti organizovana i Info kampanja u mestima u kojima žene žive, a u okviru koje će polaznice svojim komšinicama pokazati primer dobre prakse kroz lično iskustvo pronalaska posla, sa ciljem da ih motivišu na sličan angažman.

Finalni sastanak na kraju projekta okupiće 30 predstavnika svih ustanova iz oblasti socijalne zaštite i zapošljenja. Plan i cilj je da se predstavi ovaj inovativni program na nivou malih zajednica, da se osmisli održivi mehanizam koji bi omogućio drugim ženama da ostvare pravo na rad, zapošljavanje – dodaju iz organizacije.

Inače, reč je o programu “Žene mogu – podrška zapošljavanju ugroženih žena” koji se realizuje u okviru programa “Podrška Vlade Švajcarske razvoju opština kroz unapređenje dobrog upravljanja i socijalne uključenosti – Swiss PRO”, koji sprovodi Kancelarija Ujedinjenih nacija za projektne usluge (UNOPS) u partnerstvu sa Stalnom konferencijom gradova i opština.

Global Digital Clinik