U finalu Kupa branilac titule i Mega

Poznati su ovogodišnji finalisti kupa Radivoj Korać, borbu za ,,Žućkovu levicu’’ vodiće branilac titule Crvena Zvezda i ekipa Mege. Meč će se odigrati u subotu 18.02. u hali ,,Čair’’ od 21 sat.

Mega-FMP 86:67(20:24/10:16/22:14/34:13)

Košarkaši Mege plasirali su se u finale kupa Radivoj Korać pošto su posle preokreta savladali FMP rezultatom 86:67.

Ključni period utakmice bila je treća četvrtina, u kojoj je Mega u potpunosti zaustavila napad druge ekipe. Ekipa trenera Marka Baraća bio je odlična u poslednjoj deonici. Prvo polufinale Kupa Radivoj Korać na tri i po minuta do kraja prekinule su sudije, pošto se sa tribina hale ”Čair” čulo pogrdno skandiranje. To je uslovilo i da deo tribina bude ispražnjen.

Do kraja utakmice razlika je rasla u korist Mege, a u čitavom drugom poluvremenu FMP je postigao ukupno 27 poena. FMP je posle 20 minuta vodio 40:30, međutim u nastavku utakmice nije mogao da parira razigranom rivalu, koji je u poslednjoj deonici ubacio čak osam trojki.

Kovačević je bio najefikasniji sa 20 poena, Danko Branković i Aleksa Uskoković su dodali po 13, a Matej Rudan 12. U ekipi FMP-a, koja je ubacila samo šest trojki iz 25 pokušaja, dvocifreni su bili Aleksa Stepanović sa 15 i Paulijus Valinskas sa 14 poena.

„Čestitke Megi na zasluženoj pobedi. Igrali smo dosta dobru utakmicu 25 minuta, ali već zatvaranje poluvremena nije bilo dobro, trebalo je da bude 15 za nas. Usledio je veliki pad, iz kojeg nismo uspeli da se vratimo. Igrači sa klupe Uskoković i Kovačević su dali veliki doprinos i prelomili utakmicu. Odmaramo koji dan i nastavljamo da radimo i treniramo.“  izjavio je Nenad Stefanović.

Crvena Zvezda-Partizan 83:75(15:21/19:23/25:14/27:14)

Dva potpuno različita poluvremena. U prvom je Partizan vodio glavnu reč, dok je u drugom delu igre Crvena Zvezda uzela stvar u svoje ruke i potpuno preokrenula meč u svoju korist. Izuzetna energija obe ekipe, taman u skladu sa onom na tribinama. Bentil je napadački adut Zvezde dok Partizan igra na Egzuma.

Fantastične odbrane, polaganje Lesora i trojka Ledeja obeležili su ovaj večiti derbi. Crno-beli su prvi dobacili do dvocifrenog broja poena. Zvezdu je na dve cifre doveo Nedovićev prodor pod faulom.

Velike probleme Nedović pravi protivničkoj odbrani, povezao je šest poena. Ledej drži Partizan u vođstvu, igra četvrtinu bez promašaja. Aleksa Avramović ubacio je važnu trojku za plus šest na prvoj pauzi za rezultat 21:15.

Verovatno najlepša akcija Crvene zvezde na ovoj utakmici otvorila je drugu deonicu, završila se zakucavanjem Petruševa, ali je Ledej brzo vratio košem u poslednjim sekundama. Duško Ivanović napravio je tehničku grešku nakon što je žustro prigovarao kod sudija i morao je da napusti klupu crveno-belih u 13. minutu susreta.

Partizan se prvi put odlepio i otišao na +11 trojkom Zeka Ledeja. Treći period je počeo sa dva promašaja Branka Lazića za tri poena i Kevina Pantera na drugoj strani. Crvena zvezda se brzo vratila u meč i smanjila na pet poena razlike. Tome su prethodile trojke Kampaca i Vildoze za euforiju na tribinama kod navijača crveno-belih.

Nakon tajm-auta Željka Obradovića, Kampaco je pogodio sa linije za slobodna bacanja, a onda je Matijas Lesor zakucao, dok je u narednom napadu Vildoza promašio trojku. Dalje pogađa Naneli za dva poena, a zatim trojka Luke Vildoze iz jako teške pozicije.

Nastavila je Zvezda u odličnom ritmu, Petrušev pogađa, a zatim i Nedović za tri poena za prednost od četiri poena, dok Partizan gubi loptu u napadu i Anđušić pravi faul.

Petrušev ponovo sjajan, pogađa koš uz faul, zatim je Panter porkockao napad crno-belih, a onda Kampaco promašio trojku. Ipak, Nemanja Nedović pogađa trojku za +9 i njegov 14. poen.

Baš kao i prvom polufinalu i ovde su sudije zbog nesportskog ponašanja i ubacivanja predmeta na teren prekinule utakmicu. Nije to mnogo poremetilo crveno-bele koji su zahvaljujući poenima Mitrovića na nešto više od četiri minuta do kraja došli do plus 11 (75:64). Nisu crno-beli želeli da se predaju, a serijom 6 vezanih poena na dva minuta do kraja prišli su na minus 4 (77:73).

Imao je tim Zvezde spreman odgovor, Vildoza i Bentil stavili su tačku na četvrvti ovosezonski večiti derbi i svoj tim poslali u borbu za trofej ”Žućkove levice”

,, Otvorili smo izvanredno utakmicu, igrali veoma dobro, ali smo onda dozvolili Zvezdi da se vrati u finišu prvog poluvremena, gde smo primili osam veoma lakih poena i radili sve pogrešno u odnosu na ono što smo postavili. Razgovarali smo na poluvremenu, igrači su bili svesni toga…Otvorili smo drugo poluvreme pogotom uz faul, otišli na 13 razlike.To je ono zbog čega mi je žao. Igrači imaju želju, ali ona mora da bude prisutna 40 minuta. A ne da dozvolimo da Zvezda trči kontru, da imaju polaganje i promaše, a da se niko ne vraća nazad, pa da nemamo igrača u tranziciji, da ostanu dvojica na jednom igraču, a šuter slobodan… To za ovakvu utakmicu nije moguće.I u napadu je bilo grešaka, nismo bili dovoljno agresivni. A to što su dvojica naših igrača imala rano četiri lične greške, Ledej i Eksum, uticalo je. Onda se i Lesor požalio na povredu. Morao je napolje. Bez njih trojice, to je bio najgori period naše igre. Što je Zvezda iskoristila i okrenula rezultat. Žao mi je igrača. Imali su ogromnu želju, ali želja mora da bude prisutna 40 minuta.“ rekao je Obradović.

„Igračima sam rekao da je ovo druga utakmica i da gledam tako. Mi smo došli ovde da osvojimo kup, da moramo da dobijemo tri. Ova je bila druga, sledeći treća. Sa tim mentalitetom moramo da idemo. Mi smo i pored loše igre na poluvremenu imali izvanredan rezultat. To sam rekao i igračima. Samo je nedostajalo agresivnosti koju nismo imali na početku. Kada sam ovde došao prvi dan, video sam da su to čvrsti momci, borci. To se i sada pokazalo. Kasnije smo igrali kako treba. Velike utakmice rešavaju neke potezi pojedinaca, ali ovo je više bila timska pobeda.“ istakao je Duško Ivanović.