U noći između 12. i 13. januara 2023. godine, uoči dana praznika Sveti Ispovednik Dositej, episkop niški, Njegovo Preosveštenstvo Episkop niški gospodin Arsenije, načalstvovaće svenoćnim bdenijem, koje će se služiti u starom niškom Sabornom hramu Svetih Arhangela, sa početkom u 20:30 časova. Inače, Vladika niški dao je 2022. godine blagoslov Društvu književnika i književnih prevodilaca Niša, da ovog svetitelja proslavlja kao svoju Krsnu slavu, pa će i članovi prisustvovati bdenju.
Episkop Dositej (Vasić) rođen je u Beogradu 5. decembra 1877. godine. Na krštenju je dobio ime Dragutin. Gimnaziju i bogosloviju završio je u Beogradu, a zvanje kandidata bogoslovlja stekao nakon završene Kijevske duhovne akademije 1904. godine, u koju je otišao kao pitomac mitropolita Mihaila. Usavršavao se u Berlinu na filosofsko-bogoslovskoj grupi nauka, a u Lajpcigu je studirao čistu i eksperimentalnu psihologiju. Bio je suplent bogoslovije u Beogradu, a 25. maja 1913. je hirotonisan za episkopa niškog.
U Nišu će vladiku Dositeja zateći i Prvi svetski rat. 1915. godine oko stotinu ratne siročadi smestio je u manastiru svetog Romana kod Đunisa, što im je omogućilo da prežive rat.
Kada je srpska vojska morala da se povuče preko Albanije u Grčku novembra 1915. godine, vladika Dositej je ostao sa narodom u Nišu, gde je dočekao neprijateljsku vojsku. On je lično, sa sveštenicima i starcima, izašao ispred naoružanih okupatora i molio u ime zajedničkog stradanja u prošlosti od Turaka i „najviše u ime naše Jedne Svete Hrišćanske Vere,“ da neprijatelj poštedi stare i nemoćne i bez odbrane ostavljene žene i decu.
Podigao je spomenik mitropolitu Meletiju Mučeniku i spomenik Čegarskim junacima. Jedan je od osnivača narodnog univerziteta u Nišu.
Na redovnom zasedanju Arhijerejskog sabora 1933. godine, vladika Dositej je izabran za mitropolita Zagrebačkog. Prilikom odlaska iz Niša, vladiku je na železničkoj stanici ispratilo više od hiljada Nišlija.
Umro je 13. januara 1945. godine u manastiru Vavedenje u Beogradu od posledica mučenja koje je proživeo u Zagrebu. 22. maja 1998. godine uvršten je u kalendar svetih Pravoslavne Crkve. Njegov spomen se praznuje 13. januara.
Uprkos administrativnim zastojima, kako stoji u saopštenju, Društvo izvorno čine profesionalni pisci i prevodioci koji žive ili su rođeni u Nišu.
Članovi Društva učestvuju u radu programskog saveta Književne kolonije Sićevo, u žirijima književnih nagrada, organizovanju i vođenju književnih radionica i programa u Srbiji i inostranstvu.