Nakon što je nedavno potpisan sporazum o bratimljenju Grada Niša i opštine Seres u Grčkoj, po dogovoru potpisnika, sporazum je na dan gradske slave verifikovan u Nišu, pred odbornicima Skupštine grada i gradskim zvaničnicima, koji su svojim pristankom u gradskom parlamentu, potvrdili nameru Niša da se i zvanično pobratimi sa Seresom.
Sporazum je potpisan u prisustvu Njegovog preosveštenstva, vladike niškog Arsenija, predstavnika Vojske, Policije i gostiju grada.
„Srbija i Grčka već 150 godina imaju, ne samo prijateljske, već i istinske bratske odnose i naša dva naroda su uvek bili saveznici, na istoj strani istorije. Kad god je bilo potrebno stajali smo jedni uz druge. Bliskost dva naroda i dve države potvrđena je mnogo puta tokom 150 godina dugih odnosa Srbije i Grčke”, rekao je gradonačelnik Niša, Darko Bulatović.
Grčka je i danas, iskreni prijatelj i partner Srbije na evropskom putu, naglasio je gradonačelnik i dodao da se dobri odnosi ne podrazumevaju, već da moraju da se neguju.
Petros Agelidis, gradonačelnik Seresa, istakao je da mu je veliko zadovoljstvo što je sa svojim saradnicima u Nišu, u vreme Dana svetog cara Konstantina i carice Jelene i što se upravo u ovom momentu verifikuju bratski odnosi dva naroda i dva grada.
Na ceremoniji potpisivanja u Gradskoj kući, prikazana su i dva promo filma o Nišu i Seresu.
Posle potpisivanja ugovora o bratimljenju Niša i Seresa, održana je svečana akademija povodom slave Grada Niša, Sveti car Konstantin i carica Jelena, a u čast građana i gostiju grada Niša, u velikoj sali Oficirskog doma.
Prisutnima su se obratili Njegovo preosveštenstvo vladika niški Arsenije i gradonačelnik Niša Darko Bulatović, koji su građanima čestitali slavu i istakli značaj dela Konstantina Velikog i povezanost današnjice sa prošlošću.
Na svečanoj akademiji, nastupila je vokalna grupa Konstantin iz Niša, koja je na početku izvela himnu Republike Srbije, a potom se predstavila i spletom pesama.
Prikazan je i film Niš Timelaps Video, autora Davorina Dinića, još jednog talentovanog niškog autora koji je svojim stavralaštvom skrenuo pažlju svetske javnosti na Niš, rodni grad cara Konstantina.
O ustanovljenju Svetog cara Konstantina i carice Jelene kao gradske slave govorio je istoričar Nebojša Ozimić, pisac ili koautor nekoliko knjiga o caru Konstantinu, kao i „Kratke istorije Niša“.
Na akademiji je prikazan i film „Niš se budi“, koji predstavlja retropsektivu onoga što se u gradu radilo u protekle dve godine, kao i film „Kratki film“ reditelja Bobana Rajkovića koji predstavlja Niš u najlepšem mogućem svetlu, otkrivajući nam sred razigranosti svojih tematsko – motivskihi sižejnih varijacija kako pulsira duša savremenog Niša.
Publici se predstavio i Niški kamerni hor, pod rukovodstvom dirigentkinje Ivane Milošević, koji je izveo dve dobro poznate kompozicije: SRPKINJA, Isidora Bajića i OVO JE SRBIJA uz pratnju Milana Nikodijevića na harmonici.