
U petak, 10.septembra u niškoj Tvrđavi biće organizovana akcija na inicijativu Anastasije Milojić, učenice Gimnazije „Stevan Sremac“, u kojoj će grupa srednjoškolaca volontera prikupljati korišćene plastične ambalaže.
Sakupljena plastika će biti odvojena za reciklažu, a čepovi donirani udruženju „Čep za hendikep“, te će dalje biti prodati kompanijama za reciklažu, a sredstva korišćena za nabavku ortopedskih pomagala za osobe sa invaliditetom, dok će ljudi koji donesu dve ili više flaša za svoju dobru volju biti nagrađeni besplatnim osveženjem.
Projekat je nastao kao epilog obuke Kampa mladih lidera, čiji je Anastasija bila polaznik, a njegov slogan glasi „Smanji plastično – promeni drastično“ i ima za cilj da na jednostavan i praktičan način ukaže Nišlijama koliko promena može doneti flaša koju odluče da ipak ne bace pored ulice, te podstakne sugrađane da budu obazriviji prema otpadu koji ostavljaju za sobom ali i ohrabri mlade da se priključe ovakvim akcijama.
„Želimo čistiji Niš, ali smatram da do njega možemo doći samo zajedničkim zalaganjem i širenjem svesti o potencijalnim solucijama ovog problema. Najefikasnije rešenje za smanjenje otpada koji završi u prirodi jeste upravo smanjenje samog otpada. Zato potenciramo reciklažu, tj. ponovnu upotrebu materijala kao primarnu metodu“, kaže Anastasija.
Ona dodaje da je srećna što ima priliku da organizuje ovakav događaj ali i zato što ima veliku podršku mladih koji su uvideli ovaj problem i imaju želju da daju svoj doprinos rešavanju.
Poziva sve zainteresovane sugrađane da od 17 do 21 sat dođu u Tvrđavu, donesu par praznih flaša.
Projektu su se priključili i Kancelarija za mlade Grada Niša i Kancelarija za mlade Gradske opštine „Crveni Krst“.




















