Slobodni univerzitet u Nišu osudio izjave gradonačelnika Leskovca, stao uz Gradimira Cvetanovića

blokada univerziteta

Slobodni univerzitet u Nišu saopštio je da stoji uz Gradimira Cvetanovića, istraživača saradnika i doktoranda Tehnološkog fakulteta u Leskovcu, koga je gradonačelnik tog grada nazvao “vođom blokadera”.

“Isti Gradimir koga danas gradonačelnik naziva „vođom blokadara“ juče je bio ponos grada – jedan od najboljih studenata, dobitnik nagrada i korisnik Fonda za mlade talente. Problem nije u tome što je grad nagradio dobrog studenta, već u tome što vlast očigledno veruje da je time kupila njegovo ćutanje. Javna funkcija ne daje pravo da se sa govornice po imenu i prezimenu disciplinuju mladi istraživači zato što su stali uz studentske blokade”, navode iz Slobodnog univerziteta u Nišu.

Kako naglašavaju, funkcionisanje visokoškolske ustanove nije u nadležnosti lokalne samouprave, pa ni gradonačelnika.

“A kada se već barata brojkom „20 studenata“, fer je reći i celu sliku: broj upisanih na Tehnološki fakultet od školske 2012/13. godine polako, ali kontinuirano opada i danas je sveden na otprilike trećinu tadašnjeg broja – sa preko 116 upisanih u prvu godinu 2012/13. na manje od 40 u 2025/26. godini. To nije posledica nekoliko meseci studentskih blokada, već godina politike koja je unizila nauku, industriju i visoko obrazovanje i mladima poslala poruku da za njihovu struku u ovom sistemu nema mesta”, ističu.

Kako se dodaje u saopštenju, “blokaderi” nisu neprijatelji grada, već studenti i radnici univerziteta koji brane pravo na slobodan univerzitet, bez straha i kontrole.

Solidarni smo sa Gradimirom i svim studentima koji znaju da je univerzitet jak onoliko koliko sme da se pobuni, zaključuje se u saopštenju.

posao beograd, posao nis
Global Digital Clinik