Univerzitetski klinički centar u Nišu proteklih dana bio je „baza“ u deljenju novih iskustava vezanih za operativne metode koje spadaju u minimalno invazivnu hirurgiju, a u kojoj niški hirurzi, poslednjih godina, itekako napreduju i idu u korak sa svetskim trendovima.
Tim lekara Centra za minimalno invazivnu hirurgiju niškog UKC, potpisao je memorandum o saradnji sa kolegama Univerzitetskog kliničkog centra Skoplje, koji između ostalog podrazumeva razmenu iskustava u oblasti minimalno invazivne hirurgije.
“S tim u vezi, planirano je da niški hirurzi u dva dana, zajedno sa skopljanskim, obave četiri minimalno invazivne intervencije, te kroz praktičan rad, predstave najzastupljeniju hiruršku proceduru kod lečenja gojaznosti, barijatrijsku proceduru – “sliv” gastrektomiju”, navode iz UKC Niš.
Memorandum je u prisustvu direktora Univerzitetskog kliničkog centra Niš, prof. dr Zorana Perišića, potpisao rukovodilac OJ Centar za minimalno invazivnu hirugiju UKC Niš, dr Bojan Jovanović sa kolegom iz Makedonije, prof. dr Ognenom Kostovskim, koji je na čelu skopljanske Klinike za digestivnu hirurgiju.
Prema rečima prvog čoveka niškog UKC-a, prof. dr Zorana Perišića, ovo je još jedan dokaz, koliko se svi u ovoj zdravstvenoj Ustanovi trude da idu u korak s vremenom, ali i da znanja podele sa kolegama iz okruženja, na šta je, ističe, veoma ponosan.
“Ovim se ispunjava jedna od osnovnih funkcija Univerzitetskog kliničkog centra u Nišu, a to je edukacija. Ovo nije ni prvi, a siguran sam ni poslednji primer da ćemo mi našim prijateljima pomoći da savladaju metode koje smo mi savladali. Isto je otvoreno i da doktori Kliničkog centra mogu da odu u druge centre i da traže i dobiju edukaciju, koja će pomoći pacijentima koji gravitiraju ka Kliničkom centru u Nišu, da dobiju najbolji mogući način lečenja”, zaključio je Perišić.
Digestivni hirurzi iz Univerzitetskog kliničkog centra u Skoplju, naveli su da su uzbuđeni zbog ove razmene znanja sa niškim kolegama, koja će svakako biti od izuzetnog značaja za njihove pacijente u susednoj nam Makedoniji.
“Za ovaj vid operacije, interesovanje postoji ne samo u Makedoniji, nego i u celom svetu. Svako povećanje iskustva i svako unapređenje procedure bi značilo kvalitetnije i češće procedure i ove procedure bi značile još,jer naredne godine se planira da budu podržane od strane Fonda za zdravstveno osiguranje Makedonije, čime ćemo biti u toku sa svetskim trendovima, poručio je prof. dr Ognen Kostovski”, direktor Klinike za digestivnu hirurgiju Univerzitetskog kliničkog centra Skoplje.
I stručnjaci iz niškog Centra za minimalno invazivnu hirurgiju, koje predvodi naš perspektivni hirurg dr Bojan Jovanović, ponosni su što sva svoja novostečena znanja, posebno vezana za ovu, relativno novu metodu koju rade od prošle godine, mogu da razmene sa makedonskim kolegama.
“Do juče smo pričali o razvitku barijatrijske hirurgije, a danas smo na ozbiljnom putu i sa već ozbiljnim bojem urađenih procedura. U svetu je 2,3 milijarde ljudi koji boluju od gojaznosti, tako da je barijatrijska hirurgija jedna od grana hirurgije, koja će u budućnosti biti najzastupljenija i koja će dati velike benefite za zdravstveni sistem. Rešavanjem tih problema, kad se pacijenti vraćaju u normalnu težinu, rešavaju se i ostali zdravstveni problemi – hipertnezija, dijabetes i ostale eventualne kompikacije, koje su skupe i koštaju zdravstveni sistem”, naveo je dr Jovanović.
Nadležni u najvećoj ustanovi tercijarnog tipa južno od prestonice, istakli su da im je plan, da svakako nastave ovakav vid saradnje i da im je cilj, da upravo razmenom iskustava, dolaskom proktora i odlascima naših specijalista u druge zdravstvene centre, idu u korak sa svetskim trendovima u medicini i na taj način, omoguće još kvalitetnije pružanje zdravstvenih usluga pacijentima.