Prvi ženski romski bend – “Pretty Loud” šalje poruke: Za ravnopravnost i slobodu

pretty loud
Foto: FB Pretty Loud

Šest mladih Romkinja iz Niša i iz Beograda napravile su bend kako bi se njihova želja za ravnopravnošću i slobodom čula što dalje. „Pretty Loud“ nije samo ženska muzička grupa, to je i važan društveni projekat.

Deventaestogodišnja Živka Ferhatović kaže da žele da pokažu da žena može da bude hrabra jaka i samostalna, kao i da sama može da donosi odluke.

Ona je Romkinja iz Beograda i jedna je od članica benda „Pretty Loud“ koji postoji od 2014. godine. Njegove članice imaju između petnaest i dvadeset sedam godina.

„Svaka devojka koja želi da se bori za ženska prava i koja ima želju da kroz muziku bude podrška ženama, može biti deo naše grupe“,rekla je za DW Živka Ferhatović. Ona je u bendu već četiri godine.

„Pretty Loud“ je, kažu članice benda, nastao s ciljem da mladim Romkinjama omogući jednakost prava i slobodu.

„Žene u romskoj tradiciji nemaju pravo glasa i primorane su da rade stvari protiv svoje volje'”, priča 27-godišnja Zlata Ristić. Ali članice benda rade ono što one žele: pevaju, plešu i putuju!

„’Pretty Loud’ se bori za sve žene ovog sveta, ne samo za Romkinje. Borimo se za to da žene imaju više samopouzdanja. Želimo da veruju u sebe i da ne sumnjaju da to što rade nije dobro i da se neće isplatiti’“, dodaje Silvia Sinani.

Muzički program benda je spoj pop i rep zvuka s tradicionalnom romskom muzikom, a pesme pišu na tri jezika: romskom, srpskom i engleskom. U svojim tekstovima bave se problemima kao što su dečiji brakovi ili neravnopravnost žena i muškaraca.

Grupa „Pretty Loud“ postoji zahvaljujući fondaciji GRUBB. Prvi GRUBB-centar otvoren je 2006. godine u Nišu, a kasnije i u Beogradu.

Organizacija pretežno radi u Srbiji sa romskom decom i mladim ljudima. Na samom početku, većina polaznika bili su dečaci, dok je, zahvaljujući aktivnom podsticanju devojčica da se uključe, danas taj odnos skoro 50:50.

Dugoročni cilj projekta jeste da se Romkinje i Romi integrišu u društvo, da se obrazuju, a kasnije i nađu posao.

Izvor: DW

Global Digital Clinik