Planinarsko društvo “Preslap”: Zlatni dan u Jelašničkoj klisuri

dan u jelašničkoj klisuri
Foto: Planinarsko društvo "Preslap"

U nedelju, 15. novembra lepo i sunčano vreme poslužilo je planinare i rekreativce koji su se upustili u akciju. Oni su ovaj novembarski dan iskoristili za uživanje u Jelašničkoj klisuri.

Oko 150 planinara i rekreativaca uputilo se u nedelju u avanturu sa planinarskim društvom “Preslap”. Učesnici su svih uzrasta, a među njima su bile dve učesnice iz inostranstva, jedna iz Južne Afrike i jedna iz Zambije. Jedan od učesnika podelio je sa nama svoj utisak nakon akcije. “Proveli smo divan dan u Jelašničkoj klisuri. Ekipa je sjajna, bilo je dosta smeha i avantura”, kaže Nemanja Ranđelović, koji je sada prvi put išao, ali kako ističe, ne i poslednji.

Foto: Nemanja Ranđelović

Vremenski uslovi bili su izuzetno lepi, prijatni i povoljni

Dan je bio sunčan i  topao za sredinu novembra. Trasa koju je odredio vodički tim Planinarskog društva “Preslap” bila je više rekreativnog tipa, nego planinarskog. Ukupno je pređeno 13 kilometara.

Foto: Planinarsko društvo “Preslap”

Akcija je počela na izletišu Potkapina, odakle je usledio obilazak atraktivnih stenovitih formacija i vidikovaca iznad desne obale Jelašničke reke:

  • Prozorac (otvor u steni),
  • Carevo korito (udubljenje u steni) i
  • Radov kamen, vidikovac visok 580 metara.

Od Radovog kamena, usledio je silazak prema selu Čukljenik. Iznad ovog sela nalaze se i dva stoletna hrasta – “zapisa”. U Čukljeniku, učesnici su prešli preko mosta, i dalje se uputili stazama na levoj strani klisure.

Foto: Planinarsko društvo “Preslap”

Odavde se sa nekoliko vidikovaca najbolje videla desna strana Jelašničke klisure i čitav splet stena i šiljatih vrhova u srcu klisure. Dva najatrakvnija odredišta na levoj strani klisure, bile su “rimske stepenice”, neobična udubljenja u stenama, preko kojih vodi staza, i fantastični vidikovac Inatovac, visok 447 metara.

dan u jelašničkoj klusuri
Foto: Planinarsko društvo “Preslap”

Iako trasa kroz Jelašničku klisuru i okolinu nije na velikoj nadmorskoj visini, to ne predstavlja smetnju da se sa vidikovaca ukazuje pogled kao i sa najviših vrhova Suve planine. Osim srca Jelašničke klisure i najvišeg grebena Suve planine, sa svih vidikovaca i na desnoj i na levoj strani klisure, odlično se vidi i grad Niš.

Akciju Planinarskog društva “Preslap” predvodio je Petar Ratković, meštanin sela Jelašnica. U okviru edukativnog dela akcije, Novica Vidojković iz sela Kunovica održao je predavanje o lekovitom bilju koje raste na Suvoj planini i na jugu Srbije.

 

Global Digital Clinik