Otvaranje računa u banci: Pravna, fizička lica, nerezidenti

tekući dinarski račun

Kada dođe trenutak za otvaranje tekućeg računa, bilo da ste fizičko ili pravno lice, rezident ili nerezident, potrebno je da prođete određenu proceduru. Iako je ona relativno jednostavna, kako ne biste došli u neprijatnu situaciju i stvorili sebi nepotrebne troškove, bitno je da budete informisani.

Ključni elementi prilikom izbora banke

U Srbiji posluje 20 banaka, od čega je najveći broj inostranih, a svaka od njih ima specifične uslove. Prvo na šta treba da obratite pažnju, pri izboru banke, je da li u Vašoj blizini postoji ekspozitura ili bankomat banke čije usluge razmatrate.

Glavni razlog leži u tome što se podizanje gotovine s bankomata drugih banaka uvek naplaćuje. Ipak, uz uslugu elektronskog bankarstva možda Vam blizina ekspoziture neće biti od presudnog značaja. Ovaj kriterijum je daleko važniji za preduzetnike koji imaju čestu potrebu za podizanjem gotovog novca.

Ukoliko se odlučite za banku koja u Vašoj blizini ima samo bankomat, bilo bi dobro da se prethodno raspitate da li se često dešavalo da on ostane bez novca jer Vas to može dovesti u nezgodnu situaciju. Imajte u vidu da ona ekspozitura u kojoj prvi put podnesete bilo koji zahtev postaje Vaša matična ekspozitura i sve kartice i druge važne stvari će stizati u nju.

Otvaranje dinarskog tekućeg računa u Srbiji za fizička lica

Bilo da se otvara posebno ili zbog neke bankarske usluge, poput kredita, tekući dinarski račun je obično prva stvar koju ćete otvoriti u banci. U većini banaka za otvaranje osnovnog tekućeg dinarskog računa biće dovoljna samo lična karta. Takva vrsta računa Vam omogućava bazičnu uslugu koja obično obuhvata uplatu/isplatu sa računan, korišćenje debitne kratice, najčešće nacionalne Dina Card i sličnih osnovnih usluga.

Za dodatne usluge, poput dozvoljenog prekoračenja po računu, kredita, čekova i slično, biće neophodno da pređete na tekući račun čije mesečno održavanje zeznatno više košta. U ovom slučaju, ako ste zaposleni biće potrebno da priložite Potvrdu o zaposlenju i visini primanja koje će Vam izdati i overiti u firmi, dok penzioneri prilažu čekove.

Napominjemo da paket usluga i cena variraju od banke do banke, pa je tako u nekim slučajevima korišćenje online bankarstva ili mobilne aplikacije obuhvaćeno u okviru prve ili druge opcije. Neke banke imaju mobilnu aplikaciju samo za android, ne i za iphone, pa obratite pažnju i na ovaj detalj.

Otvaranje deviznog tekućeg računa za fizička lica

U skladu sa Zakonom o deviznom poslovanju, sav platni promet u Srbiji se obavlja u zvaničnoj valuti – dinarima. Takođe, istim Zakonom je predviđeno desetak izuzetaka, pa se prenos u devizama može izvršiti u slučaju kupoprodaje nepokretnosti, uplate depozita kao sredstva obezbeđenja, kupoprodaje softvera i slično.

Otvaranje deviznog tekućeg računa vrši se na osnovu lične karte, a u nekim bankama mesečna naknada se ne obračunava kada nema prometa po računu.

Dokumentacija potrebna za otvaranje tekućeg računa u banci za pravno lice

Ni procedura otvaranja tekućeg računa za pravna lica nije komplikovana. Dovoljno je da u banci potražite savetnika za pravna lica koji će Vam dati sve potrebne formulare, a pre svega zahtev i ugovor. U zavisnosti od pravne forme, zavisi i dokumentacija koju je potrebno da priložite. Skoro sve banke na svom sajtu imaju detaljan spisak dokumentacije koju je potrebno doneti i obrasce koje je potrebno popuniti.

Najbitnije je da imate Rešenje Agencije za privredne registre koji ste dobili prilikom osnivanja. Pored toga potrebno je dostaviti OP Obrazac, fotokopiju lične karte i pečat koji od skoro nije obavezan. U zavisnosti od banke i pravne forme preduzeća, moguće je da će biti potrebni dodatni dokumenti.

Pri izboru banke obratite pažnju na visinu provizije i obavezno proverite koje Vam opcije stoje na raspolaganju, posebno u vezi e-banking usluge i mobi aplikacije. Ukoliko planirate zaduživanje, obratite pažnju na uslove kredita i kreditne kartice.

Otvaranje računa za nerezidente

U poslednje 2 godine susrećemo se sa velikim brojem ruskih državljana u našoj zemlji kojima je jedna od najčešćih tema upravo „счет в Сербии“, odnosno račun u Srbiji.

Iz  udruženja ”Welcome to Serbia” koje duže od 10 godina pruža usluge stranim državljanima, ističu: “Procedura otvaranja dinarskog ili deviznog računa nerezidenta je neznatno složenija u odnosu na rezidente. Nerezident pored ličnog dokumenta, prilaže i još dodatne dokumentacije vezane za prebivalište i boravak.”

Da bi otvorio nerezidentni poslovni bankovni račun, strani državljanin će morati da prođe kroz proceduru pregleda registracione i vlasničke dokumentacije društva.

– U okviru naših paketa usluga vršimo usluge otvaranja računa za fizička i pravna lica u Srbij. Naša poslovna podrška daje mogućnost klijentima da na jednom mestu otvore svoj račun i pokrenu biznis u najkraćem vremenskom roku, i to bez odlaska u banku, ističu iz Welcome to Serbia.

Global Digital Clinik