“Nišvil” dodelio pozorišne nagrade

Žiri u sastavu Franko Ungaro, Nataša Gvozdenović i Ana Tasić, nakon šest odgledanih predstava u takmičarkom programu Nišvil džez pozorišnog festivala, doneo je jednoglasne odluke. Nagrada za najbolju predstavu dodeljuju se ravnopravno produkcijama „Kendi“ Pozorišta Zlatni Jelec (Severna Makedonija) i „Veliki spektakl smaka sveta“ Teatra En Vol (Sardinija, Italija). Nagrada za najbolje korišćenu muziku dodeljuje se predstavi „Tuđe cipele (mesto gde stanuje empatija)“, britansko-srpskoj koprodukciji.

Obrazloženje žirija

Predstava „Kendi“ se izdvojila istinitošću koja daje nadu u mogućnosti savremenog pozorišta, naročito zato što su ga stvorili mladi glumci čija je energija nesvakidašnje razorna, posvećena, i zarazna.  Oni povremeno prelaze granicu između izvođača i gledalaca, i nas uvlačeći  u prostor igre, što nas čini svesnijom, angažovanijom publikom, a to je naročito važno jer je reč o društveno važnoj, i osetljivoj temi. Muzika Luke Toševa koja se uživo izvodi, ima delikatan intenzitet, smisao kontrasta, čuvanja bezbednog prostora, neukaljane lepote u paklu zavisnosti, kojim se ova predstava kritički bavi.

„Veliki spektakl smaka sveta“, u neobično raskošnom i magičnom obliku, daje scenski atraktivan odgovor  na  stanje planete Zemlje, pred kolapsom, zbog prekomernog materijalizma i pohlepe. Reč je o predstavi koja izvire iz tradicije, iz mitološkog i folklornog, ali se istovremeno upadljivo osvrće na naše vreme, instant popularnosti. Izvođači su nas osvojili svojom autentičnošću, zadivljujućim pokretima tela koji zapravo predstavljaju ples, gracioznu igru postojanja, odgovor umetnosti na prinuđenost življenja na đubrištu civilizacije.

Virtuozna, precizna i omamljujuća muzika Nišvil benda u predstavi „Tuđe cipele (mesto gde stanuje empatija)“ organski je povezana sa celinom višeslojnog, delikatno promišljenog izraza. Ona je integralni, nezamenjivi deo izvođenja koji gradi nežnu osećajnost, u funkciji sadržaja, metaforične i poetične radnje koja se izazovno bavi pitanjima identiteta, težnje ka slobodi, ali i samilosti, razvijanja empatije i bezgranične tolerancije.

Žiri naročito ističe upadljivi kvalitet celine ovogodišnje selekcije, uz žaljenje što dve planirane predstave nisu odigrane. Sve produkcije su u žanrovski hibridnim oblicima, između dramskog i muzičkog izraza, teatra pokreta, savremenog plesa i video performansa, angažovano istraživale osetljive i važne društvene teme, dokazujući da letnji festivali jesu i prostori kritičkih suočavanja.

Global Digital Clinik