Nišlije u velikom broju krenule po badnjak u okolne šume

badnjak
Foto: Ilustracija, Pixabay

Veliki broj građana Niša i ove godine uneće u svoj dom badnjak iz šuma u okolini grada, a ne kupljen u prodavnici ili na pijaci.

Stanovnici niških naselja Brzi Brod, Nikola Tesla i Trošarina tradicionalno po badnjak odlaze na brdo iznad nekadašnjeg sedišta Šumskog gazdinstva Niš. Ovog jutra i prepodneva bilo ih je tamo više stotina.

Neki od njih primenili su u potpunosti stare običaje pre seče badnjaka. To su običaji poput polivanja stabla vinom i posipanja pšenicom i orasima.

Miodrag Đokić iz naselja Brzi Brod svake godine odlazi po badnjak, s tim što nekad sa njim podje unuk, a nekada unuka. “To je tradicija u našoj porodici. Ne kupujemo ga već dodjemo u šumu, prekrstimo se i isečemo granu. Pridržavamo se i starog običaja da na Badnji dan postimo.”

Igor Prekovski takođe svake godine odlazi u šumu po badnjak. “Poštujemo sve one običaje koje su poštovali i naši stari. Prekrstimo se i uzmemo prve opiljke. Oni se stavljaju u česnicu zajedno sa paricom. To je dobro za zdravlje dece”, izjavio je Prekovski.

Filip Jovanović sa drugovima odlazi po badnjak, na brdo nedaleko od naselja u kome živi. “Trudimo se da sačuvamo našu tradiciju koliko je to moguće. Možemo da kupimo badnjak na ulici, ali nam to ne predstavlja zadovoljstvo, kao kada na ovaj način, odlaskom u šumu obeležimo praznik”, rekao je Jovanović.

Najveći broj građana Niša i ove godine će uneti u svoj dom hrastove grančice, ali na žalost, ima i puno onih koji će zbog toga iseći čitava hrastova stabla. Na pijacama u Nišu ponuda badnjaka je i ove godine je velika. U zavisnosti od toga da li su ukrašeni ili ne prodaju se po ceni od 50 do 200 dinara.
U hramovima u Nišu u toku popodneva biće organizovano osvećenje i paljenje badnjaka, ali će zbog aktuelne epidemiolške situacije izostati tradicionalno lomnjenje česnice.
Izvor: Beta
Global Digital Clinik