#NisamPrijavila – kako je jedan tvit pokrenuo lavinu

NisamPrijavila
#NisamPrijavila

“Tviter”, ali i druge društvene mreže, za dva dana preplavile su objave žena pod haštagom #NisamPrijavila.

Reč je o slučajevima zlostavljanja od muškaraca, najviše seksualnog, fizičkog i psihološkog, koje žrtve nisu imale snage da prijave iz različitih razloga. Oni slučajevi koji su prijavljeni, ostali su bez adekvatnog institucionalnog odgovora i rešenja.

Sve je počelo u petak uveče kada je Nina Stojaković na Tviteru objavila da je njenu sestru godinu i po dana tukao momak sa kojim je živela.

Prema Nininim navodima, njena sestra je o tome dugo ćutala, što je dovelo do psihičkog kraha i pokušaja suicida. Kada je slučaj prijavila policiji, dobila je odgovor da ništa ne može da se uradi, napisala je Nina Stojaković u jednom od tvitova.

Nakon objave Nine Stojaković, na Tviteru su počeli da se nižu postovi i drugih žena o sličnim iskustvima, ali i seksualnom zlostavljanju i uznemiravanju, pretrpljenom psihološkom nasilju.

Za oko dva dana, prema pojedinim statistikama, haštag #NisamPrijavila pojavljuje se u više od 18.000 tvitova.

Reakcija Zorane Mihajlović

Povodom slučaja koji je o svojoj sestri iznela Nina Stojaković, ali i čitavoj kampanji, oglasila se i potpredsednica Vlade i predsednica Koordinacionog tela Vlade za rodnu ravnopravnost Zorana Mihajlović.

U izjavi za portal nova.rs istakla je da očekuje da se ispitaju svi navodi u slučaju devojke [sestre Nine Stojaković, prim. aut.] koja je pokušala da prijavi bivšeg momka za psihičko i fizičko zlostavljanje.

“Svaki slučaj nasilja zahteva ozbiljan pristup i pružanje podrške žrtvama, kao i pravovremeno procesuiranje nasilnika. Očekujem da se i u ovom slučaju provere svi navodi, jer niko nije jači od države i zakona”, poručila je potpredsednica Vlade Srbije i predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost.

Na pitanje kako da žrtve koje prijavljuju nasilje postupe ukoliko naiđu na neprofesionalno ponašanje policijskog službenika, Mihajlovićeva je istakla da one prvo takvo ponašanje prijave neposredno višem rukovodiocu organa ili starešini, a nakon toga ili čak i istovremeno, što je, kako kaže, svakako bolje, odmah mogu prijaviti unutrašnjoj kontroli Ministarstva unutrašnjih poslova.

Global Digital Clinik