Lažne kovid propusnice u beogradskim lokalima, još nisu stigle do Niša

lažne kovid propusnice
Unsplash

Hladno i nimalo prijatno novembarsko veče, Petar Jovanović je želeo da preseče odlaskom na piće sa prijateljima – prošlo je 20 sati, ulazi u jedan od novobeogradskih kafića i tek nekoliko sekundi pošto je zakoračio u lokal, ljubazna konobarica mu je zatražila ličnu kartu i kovid sertifikat.

Čitač kju-ar koda na njenom mobilnom telefonu posle skeniranja papira pokazao je zeleno, što je bio znak da je sve u redu i da Petar može da se pridruži ostatku društva u stolu u ćošku koje je već započelo živu raspravu o predstojećem košarkaškom okršaju Crvene zvezde i Partizana.

Pored kovid redara koje bi trebalo da ima svaki ugostiteljski objekat u Srbiji, kontrolu propusnica sprovodi i Komunalna milicija, koja je 10. novembra saopštila da su se pojavili i prvi slučajevi falsifikovanih dokumenata.

A njih su komunalni milicajci otkrili zahvaljujući kovid redarima.

„Izvršili smo legitimisanje lica – pregledom lične karte i kovid sertifikata, i ustanovili da je to kovid sertifikat druge ženske osobe, a prilikom provere videli smo i razlike u prezimenu i matičnom broju, kju-ar kod je bio ispravan, ali se vodio na drugo lice“, rekao je Predrag Antović iz Komunalne milicije za Radio-televiziju Srbije.

Na pitanja upućena komunalnoj miliciji u Beogradu o tome koliko je slučajeva falsifikovanja kovid propusnica zabeleženo u glavnom gradu Srbije do sada i o tome na koji način su one lažirane, BBC novinari do objavljivanja teksta nisu dobili odgovor.

Kovid propusnice u Srbiji su uvedene od 23. oktobra, prvo su važile od 22 sata svakog dana, a od 8. novembra granica je pomerena na 20 sati.

U Krivičnom zakoniku ovo delo se navodi kao falsifikovanje isprava i zaprećena je kazna do tri godine zatvora.

Pojedini mediji navode da ukoliko je prekršiocu to prvi prekršaj, sudija može da dosudi i samo novčanu ili uslovnu kaznu.

Ukoliko gost lokala ne poseduje kovid propusnicu piše se prekršajni nalog od 5.000 dinara, dok je kazna za kovid redara 30.000.

Propusnica, kao i digitalni sertifikat, objedinjuje podatke o vakcinaciji, svim testiranjima i preležanom Kovidu-19.

Kako je u Nišu?

Dejan Kovačević, koordinator komunalne milicije u Nišu kaže da još uvek nisu imali slučaj lažiranja, odnosno falsifikovanja kovid propusnica.

„Možda bi se to i desilo, ali 90 odsto ugostitelja je radno vreme prilagodilo do 20 časova, jer neće da rizikuju, pošto i oni snose odgovornost“, kaže trenutni rukovodilac ove službe za BBC na srpskom.

Većina niških ugostitelja je istog dana skratila radno vreme do te granice jer su, kako njihovi predstavnici navode – „sankcije predviđene za kršenje mera rigorozne“.

Kovačević kaže da je veoma mali broj lokala na teritoriji grada nastavio da radi posle 20 sati, pa su tako tokom kontrole tamo sretali svega nekoliko gosta

„Zaticali smo i strane državljane, a pošto naš sistem ne čita sertifikate drugih zemalja, mi kad ih kontrolišemo, to radimo vizuelno.

„Oni imaju papirni sertifikat, vizuelno ga uporedimo sa dokumentom – pasošem na primer, da li se slaže ime, zemlja i to je to“, objašnjava koordinator komunalne milicije.

Gosti i radnici bez kovid propusnica u niškim lokalima kažnjavani su sa po 5.000 dinara, kovid redarima je pisan prekršajni nalog od 30.000, a vlasnicima objekata od 150.000 dinara.

Kovačević kaže da komunalna milicija radi po Zakonu o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti, po članu 46a.

Da bi mogli da rade po ovom zakonu, dodaje, pripadnici komunalne milicije i inspekcije prolazili su kroz određenu obuku.

Njihova zaduženja su zato ograničena.

„Ako utvrdimo da je kovid sertifikat lažiran, mi smo u obavezi da zadržimo osobu na licu mesta, pozovemo dežurnog javnog tužioca i patrolu policije jer je to već krivično delo – falsifikovanje, pa oni preuzimaju dalje postupanje i procesuiranje tog lica“, zaključuje Kovačević.

Izvor: BBC

Global Digital Clinik