Na evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje (NSZ) u novembru 2024. registrovano je 354.038 nezaposlenih osoba, što je za 8,5 odsto manje u odnosu na isti period prošle godine.
Najviše je osobe bez stečenog osnovnog obrazovanja i vaspitanja i sa niskim nivoom kvalifikacija.
U odnosu na novembar 2023. godine, broj nezaposlenih na evidenciji je smanjen za 32.803, rečeno je za N1 u NSZ.
Na evidenciji NSZ najviše su zastupljene osobe bez stečenog osnovnog obrazovanja i vaspitanja i sa niskim nivoom kvalifikacija: frizerski manipulant, pomoćni konfekcionar, pomoćnik bravara, šivač tekstila i drugi.
Zatim, kako su rekli, slede osobe sa srednjim nivoom kvalifikacija: ekonomski tehničar, prodavac, maturant gimnazije, mašinski tehničar, automehaničar i drugi.
Sa višim i visokim nivoom obrazovanja najviše su zastupljeni: diplomirani pravnik, diplomirani ekonomista, doktor stomatologije, strukovni vaspitač, strukovni fizioterapeut i drugi.
Šta poslodavci traže?
Kako kažu u NSZ, poslodavci najčešće iskazuju potrebu za kandidatima koji imaju konkretno radno iskustvo, izraženu motivaciju i koji mogu odmah da budu uključeni u proces rada, ali su takođe spremni da angažuju i kandidate koji iskazuju zainteresovanost da uče i da se usavršavaju, ukoliko im to poslovni procesi dozvoljavaju.
„Zahtevaju se dobra profesionalna znanja i iskustva, posedovanje odgovarajućih licenci, znanje rada na računaru, poznavanje stranog jezika (najčešće engleskog i nemačkog), fleksibilnost, prilagodljivost, spremnost na timski, pa i prekovremeni rad, ali i kreativnost i konstantni rad na novim idejama koje bi privrednika izdvojio od konkurencije“, navode u NSZ.
Povećanje digitalizacije na tržištu rada, kako ističu, poslednjih godina diktira trendove, dovodi eventualno do povećane potražnje za digitalnim veštinama.
Ko najkraće čeka na posao?
Kada su u pitanju profili višeg nivoa obrazovanja, najtraženija zanimanja u periodu januar – novembar 2024. godine su: IT stručnjaci, diplomirani građevinski inženjer, projekt menadžer, diplomirani mašinski inženjeri, inženjeri elektrotehnike, diplomirani ekonomisti, diplomirani pravnici, vaspitač predškolske dece, nastavnik matematike, nastavnik razredne nastave, dizajner, nastavnik engleskog jezika…
„Ovo su visokoobrazovni profili koji najbrže dolaze do posla, odnosno imaju najveće šanse za zapošljavanje na tržištu rada“, navode u NSZ.
Kada su u pitanju profili nižeg i srednjeg nivoa obrazovanja, najlakše dolaze do posla tesari, čistači prostorija (hotela, kancelarija, toaleta), manuelni radnici za niskogradnju, operateri na linijama za automatsku proizvodnju, kao i armirači.
Takođe, među onima koji najlakše dolaze do posla su i kuvari, zidari, magacioneri, zavarivači-bravari, prodavci u maloprodaji, poljoprivredni radnici za mešovite kulture, pomoćnici armirača, berači i sakupljači voća, povrća, šumskih plodova, lekovitog bilja.
Među profilima koji su traženi su betonirac, građevinski tehničar, operater gumar kalandrista, programer, rudarski tehničar, medicinska sestra.