Uprava UKC Niš ukinula je nabavku reagenasa za našu laboratoriju gde radimo testove za hemostazu kojim procenjujemo sklonost ka krvarenju ili trombozama kod pacijenata tokom i posle operacije.
Nakon 15 godina niška kardiohirurgija prinudjena je da zbog nedostatka reagenasa prekine sa radom kako ne bi ugrozila živote svojih bolesnika.
Odluku o prestanku rada svih kardiovaskularnih operacija i transplantacije bubrega zbog nedostatka materijala za aparate Multiplate i ClotPro doneo je kolegijum klinike za kardiohirurgiju UKC Niš koga čine 33 lekara i to jednoglasno jer nismo imali drugog izbora.
Klinika je u poslednjih nekoliko nedelja svojim dopisima upozoravala sve nadležne institucije u Srbiji (ministarstvo zdravlja i RFZO) da će ukidanje potrošnog materijala dovesti do onemogućavanja rada na našoj klinici i do ponovnog veštačkog stvaranja liste čekanja. Ove metode i nabavka reagenasa nikada nisu bili sporni tokom poslednjih 15 godina a RFZO je u svom odgovoru na naš dopis napisao da je odluku o prestanku nabavke reagenasa doneo direktor UKC Niš dr Zoran Perišić.
Krivične prijave nas nisu zaustavile ali bez reagenasa i materijala ne možemo da radimo…. Izvinjavamo se svim našim pacijentima zbog toga što će se ponovo, nakon skoro godinu dana, stvoriti liste čekanja ali to zaista nije više u našoj moći. Nekim drugim “decision makerima” očito ljudski životi i nisu važni već neka njihova agenda i šahovska kombinatorika.
Klinika će, naravno, odmah po obezbedjivanju neophodnog materijala početi sa radom. Kad god to da bude…
Od 1995. godine radim u UKC Niš i nikada ovako nešto nisam ni video ni doživeo, naveo je na svom FB profilu dr Dragan Milić