
Ovih dana svako od nas posvetio se izgradnji i očuvanju imuniteta. Pandemija korona virusa naterala nas je da vodimo računa o svom zdravlju. Da li pravimo greške, i da li umemo na pravi način da vodimo računa o svom mentalnom i fizičkom zdravlju?
Gostujući u emisiji RTS Ordinacija, fiziolog i specijalista medicine sporta, Dejan Čubrilo, govorio je kako se hraniti, i kako pomoći svom organizmu u danima izolacije. U ovoj situaciji jako je bitno da ostanemo psihički stabilni i da vodimo računa o emocijama, kaže Čubrilo. Razlog tome je to što nervni sistem stimuliše proizvodnju sekrecije, ukoliko smo pod stresom. To dalje vodi do upalnih i virusnih procesa.
Napetost, strah, stres, prekomerna upotreba nekih lekova, vitamina i minerala, mogu izazvati neželjenja stanja i oslabiti naš organizam.
Izbegavajte šećer i sirove namirnice
Dejan Čubrilo ističe da u širokom luku treba izbegavati šećer, jer on povećava insulin, a višak insulina je plodno tlo za zapaljenske reakcije. Često kada osećamo tugu, bes i paniku posežemo za slatkišima, a to je greška. Postoje zdrave namirnice koje pomažu u oslobađanju od tih emocija. Ukoliko osećate tugu i uznemirenost, popijte čaj od žalfije, u koji ste ubacili malo limuna, savetuje doktor Čubrilo. Za smanjenje anksioznosti u blenderu pomešajte pomorandžu, djumbir, kurkumu i sladić. Ova kombinacija će Vas umiriti i osloboditi osećaja usamljenosti, nervoze i straha.
Čubrilo ističe da je neophodno izbegavati sirove namirnice, ukjučujući voće i povrće. Čorbe, potaži, kompoti i čajevi, sada su najbolji izbor za Vaš organizam. Čorba u koju ubacite celer, peršun, luk i korijander pomoći će u obnavljanju nadbubrežne žlezde, koja proizvodi hormon stresa. Smanjenjem stresa, smanjiće se i sekrecija u plućima. To će od velike pomoći biti i onima koji pate od alergija.
Što se suplemenata tiče, vitamini A i D, utiču na kontrolu hormona stresa. Čaj od sladića sa medom, takođe pomaže. Ukoliko Vam je sladić nedostupan, matičnjak će takođe pomoći u kontroli emocija, smanjenju sekrecije u plućima i poboljšanju krvne slike, kaže doktor.
Fizička aktivnost u izolaciji
Jasno je da je fizička aktivnost bitna u očuvanju zdravog tela i duha. Međutim, Čubrilo ističe da treba biti jako oprezan. Ukoliko inače niste često fizički aktivni, nemojte preterivati ni u izolaciji. Ukoliko dobijete upalu mišića, iscrpećete žlezde zadužene za odbranu Vašeg organizma. U tom slučaju doktor preporučuje da „cupkate“. Iako zvuči trivijalno, stanite u mestu i udarajte petama o pod, istežite se i tako pokrenite cirkulaciju, kaže on.
Budite umereni u svemu i čuvajte svoje zdravlje.
Autor N.M.