Kako alkohol utiče na imunološki sistem

Fotografiju napravila Kelly Sikkema na Unsplash
Fotografiju napravila Kelly Sikkema na Unsplash

Imunitet je tu da nas štiti od bakterija, virusa i zaraznih bolesti. Nažalost, mnogi ljudi počnu da obraćaju pažnju na svoj imunološki sistem tek kada se on ošteti i oslabi. Prehlade, gripa, pa čak i neki teži oblici bolesti teško padaju čak i osobama koje su inače odličnog zdravlja, ali osobe sa slabim imunitetom pate neuporedivo više. Konzumacija i zavisnost od alkohola jedni su od razloga zbog kojih imunološki sistem trpi oštećenja, a zdravlje pojedinaca nastrada. Dokazi o štetnosti alkohola su neoborivi i čvrsti, a danas ćemo da spomenemo samo nekoliko načina na koji alkohol utiče na imunološki sistem onih koji ga konzumiraju.

Kako alkohol utiče na funkciju imunološkog sistema

Tokom poslednjih decenija, odrašene su mnoge studije koje su ustanovile vezu između oslabljenog imunološkog sistema i prekomerne konzumacije alkohola. Unos prevelike količine alkohola slabi imunološki sistem i čini osobe mnogo podložnijima različitim bolestima. Definicija teškog opijanja i prekomernog unosa alkohola je postavljena na međunarodnom nivou i glasi: osam ili više alkoholnih pića u toku jedne nedelje za žene, kao i 15 ili više za muškarce. Konzumacija i zavisnost od alkohola deluje destruktivno na sve ćelije u čovekovom telu, uključujući i imunološle, što znači da je prva linija odbrane tela od bolesti ugrožena.

Kratkoročni efekti alkohola na imunitet

Jetra je organ koji čisti naš organizam od toksina, međutim alkohol je „okupira“ pa je ona zauzeta njegovom preradom i izbacivanjem iz organizma. Dok jetra obrađuje uneti alkohol,

imunološki sistem nepobitno slabi, ostavljajući organizam slabim i mnogo podložnijim različitim virusima i infekcijama. Uz to, alkohol ometa prirodni ciklus sna i REM faze jer njegovo izbacivanje iz organizma drži um i telo u budnom stanju, što čini da se sledeći dan osećate premoreno i iscrpljeno. Konzumacija alkohola takođe često dovodi do mamurluka: mučnine, povraćanja, glavobolje, dijareje i grčeva u stomaku.

Fotografiju napravio Viacheslav Volodin na Unsplash
Fotografiju napravio Viacheslav Volodin na Unsplash

Dugoročni efekti konzumiranja alkohola

Prepoznati znake alkoholizma može da bude teško, ali telo itekako dobro zna kada je previše. Ne samo da od dugotrajne konzumacije alkohola može da dođe do ciroze jetre koja se teško leči, već uz nju može da strada i želudac. Upala sluznice želuca, odnosno gastritis, čest je simptom prekomernog unosa alkohola. Kratkoročno, ovo je okidač za mučninu i povraćanje; dugoročno – ovo stanje otežava apsorpciju hranjivih sastojaka iz hrane. Oslabljene kosti i povećan rizik od nastanka karcinoma takođe spadaju u česte ishode alkoholizma, naročito kod žena. Izuzetno je važno napomenuti da je čak i umereno konzumiranje alkohola povezano sa uvećanim rizikom, jer samo jedna čaša alkohola dnevno dokazano uvećava rizik od raka dojke za 4%, dok prekomerno konzumiranje može da uveća taj rizik za laarmantnih 40 do 50 odsto.

Alkohol i zapaljenski procesi

Dugotrajna prekomerna upotreba alkohola dovodi do oubiljnih upalnih procesa u organizmu. Zapaljenje jetre (ciroza) i pankreasa (pankreatitis) su među najozloglađenijim i najozbiljnijim posledicama. Bolesti jetre su ozbiljne i pogubne po zdravlje, a alkoholizam često dovodi do alkoholnog hepatitisa, fibroze, steatoze ili čak ciroze. Oštećeni pankreas može da utiče na sposobnost tela da proizvodi insulin, što neretko dovodi do hiperglikemije. Oslabljeni imuni sistem sa sobom nosi niz komplikacija po zdravlje jer se čak i obična prehlada ili malo ozbiljniji slučaj gripe mogu pretvoriti u galopirajuću upalu pluća ili pak tuberkulozu.

Alkohol i oslabljena sposobnost lečenja

Alkoholizam i lečenje nažalost ne idu uvek ruku pod ruku, tim pre što alkoholičari ne mogu i ne žele sebi da priznaju da imaju problem. Ne samo to, već konzumacija alkohola može da uveća rizik od nastanka depresije i anksioznosti, što dodatno otežava preduzimanje adekvatnih mera u procesu izlečenja. Klinika Dr Vorobjev prepoznaje važnost da se lečenje sprovodi u strogo kontrolisanim uslovima i uz nadzor lekara, pa se kod njih pacijenti mogu osloniti na stručno i profesionalno osoblje. Detoksikacija tela je samo jedan od koraka u lečenju alkoholizma – sam proces lečenja je dugotrajan i zahteva punu posvećenost kako pacijenata, tako i njihovih najbližih.

Za kraj

Konzumacija alkohola ima dubok i negativan uticaj na imunološki sistem, čineći organizam podložnijim infekcijama, upalnim procesima i ozbiljnim bolestima. Kratkoročno, alkohol oslabljuje prirodnu odbranu tela, dok dugoročno može dovesti do teških zdravstvenih komplikacija, uključujući bolesti jetre, želuca, pankreasa i povećan rizik od hroničnih oboljenja. Osim fizičkih posledica, alkoholizam može narušiti mentalno zdravlje, otežavajući lečenje od alkohola kao i sam oporavak. Uspešno lečenje od lakohola započinje prepoznavanjem problema i blagovremenim preduzimanjem koraka ka detoksikaciji i rehabilitaciji.

Global Digital Clinik