
Poljoprivredna inspekcija je usled kontrole utvrdila prevare u prodaji kafe. Utvrđeno je da su četiri privrednika obmanjivala potrošače nudeći proizvode sa dodatkom zamene za kafu dok su tvdili da je u pitanju proizvod od čiste kafe. Uz to su poslednje kontrole pokazale loše higijenske uslove i istekle rokove upotrebe.
Zamena za kafu – surogat kafe
Surogat kafe ili zamena za kafu je sve više zastupljena. To su uglavnom druge biljke – ječam, cikorija, pšenica, soja itd… Surogati se koriste kao dodatak običnoj kafi ili se koriste skroz kao zamena za kafu. Jedan od razloga zašto se koristi je smanjivanje cene kafe. Dodavanjem surogata povećava se težina, ali se smanjuje količina kafe, sadržaj kofeina i menja ukus.
Dodavanje surogata u kafu nije nužno loša stvar i nije zabranjeno ali se mora pravilno deklarisati. Još jedna primena zamene za kafu je za ljude koji ne žele da unose kofein. Takođe surogat kafa je često zdravija po ljudski organizam od obične kafe.
Prevara u Srbiji – ’’Premijum kafa’’
Kontrolom poljoprivredna inspekcija utvrdila je da su četiri privredna subjekta obmanjivala potrošače nudeći proizvode sa dodatkom surogata kao da je čista kafa.
U jednom slučaju na ambalaži je istaknut naziv ’’Premijum kafa bogatog ukusa’’, dok je na skrivenom mestu sitnim slovima navedeno da je reč o mešavini kafe i surogata – time su obmanjivani potrošači.
Kod jednog proizvođača povučeno je iz prodaje 600 kilograma proizvoda vrednih 750 hiljada dinara zbog nepravilnog deklarisanja.
Jedan proizvođač uopšte nije naznačio da je u pitanju kafa sa dodacima surogata i prodavao je kao čistu kafu.
Loši higijenski uslovi i proizvodi sa isteklim rokom
’’Tokom aprila i maja 2025. godine inspektori su sproveli 151 inspekcijski nadzor u objektima koji obavljaju delatnost prodaje hrane. Kontrole su se odnosile na primnu Zakonoa o bezbednosti hrane, a poseban akcenat je bio na proizvodima sa isteklim rokom upotrebe, obavezama upisa u Centralni registar objekata i ispunjenosti uslova higijene, naročito u pogledu čuvanja hrane koja zahteva poseban temperaturni režim.’’ – saopštavaju iz Ministarstva poljoprivrede
Inspektori su utvrdili da 16 subjekata nema zadovoljavajuće higijenske uslove, u 4 slučaja su pronađeni proizvodi sa isteklim rokom upotrebe, a 8 njih nije bilo upisano u Centralni registar objekata. U jednom slučaju je utvrđena nepravilnost u deklarisanju proizvoda.