
Građani koji kupuju kuću ili stan od 1. jula više ne moraju da obilaze šaltere šest institucija, već čitav posao mogu da završe na jednom mestu – kod javnog beležnika.
Građani prilikom kupovine nekretnine su oslobođeni i obaveze podnošenja poreske prijave, koju će umesto njih takođe podnositi javni beležnici, odnosno notari, saopštavaju iz Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.
Znatno brža i jeftinija procedura upisa imovine za građane rezultat je reforme katastra, odnosno donošenja novog Zakona o postupku upisa u katastar nepokretnosti i vodova, koji je u maju usvojen u Narodnoj skupštini.
Postupak upisa imovine od 1. jula je znatno jednostavniji, jer javni beležnik umesto kupca nekretnine vrši uvid u katastar nepokretnosti, a potom overava ugovor o kupoprodaji. Zatim se taj ugovor digitalizuje, overava elektronskim potpisom i šalje katastru elektronskim putem.
Zajedno s ugovorom, javni beležnik šalje katastru i poreske prijave koje je kupac, odnosno prodavac, popunio. Katastar primljeni ugovor i poresku prijavu prosleđuje po službenoj dužnosti Poreskoj upravi i lokalnoj poreskoj administraciji, a rešenje o upisu dostavlja kupcu i javnom beležniku imejlom ili regularnom poštom.
Reformom se ukinuo raniji postupak koji je od građana koji kupuju ili prodaju stan zahtevao da odlaze na šest mesta: tri puta na šaltere katastra, i po jednom kod notara, republičke Poreske uprave i lokalne poreske administracije, uz nekoliko odlazaka u banku radi uplate taksi.
Do kraja 2019, građani će dokumentaciju moći da podnose i u elektronskoj i u papirnoj formi, da bi od 1. januara 2020. katastar u potpunosti prešao na elektronski sistem funkcionisanja.
Uvođenje e-šaltera za upis imovine predstavlja početak potpune digitalizacije katastra: od 1. novembra će, pored javnih beležnika, i javni izvršitelji imati obavezu da katastru dostavljaju presude koje postanu izvršne, a istu obavezu od 1. januara 2020. imaće i sudovi.