Danas se obeležava Svetski dan Brajevog pisma

svetski dan Brajevog pisma
Foto: Ilustracija, Pixabay

4. januar obeležava se kao Svetski dan Brajevog pisma. Obeležava se od 2019. godine, na dan rođenja Luja Braja. On je ovo pismo usavršio i nastojao da se primenjuje u praksi.

Svetski dan Brajevog pisma je prilika za podizanje svesti o značaju pretvaranja pisane reči u taktilnu formu u korist slepih i slabovidih osoba širom sveta.

Pandemija koronavirusa pokazala je od kolikog je značaja da bitne informacije budu dostupne svim osobama sa invaliditetom. Ovo uključuje i Brajevu azbuku i zvučne formate. Za mnoge osobe sa invaliditetom postoji veći rizik od zaraze, ako im nisu pristupačne informacije o tome kako da se zaštite, ističu iz Ujedinjenih nacija.

Brajeva azbuka se sastoji od šest tačaka, koje su raspoređene u dve kolone po tri tačke.

Kombinacijom ispupčenih tačaka, kojih ukupno ima 63, dobijaju se pojedina slova. Znaci interpunkcije raspoređeni su u dve kolone po dve tačke. Slepi dodirom, jabučicom desnog kažiprsta, čitaju sleva nadesno, a pišu zdesna nalevo.

Brajevo pismo za slepe nastalo je 1825. godine. Proizašlo je iz tzv. noćnog pisma tajnih službi, koje su ga koristile u noćnim ratnim dejstvima.

Luj Braj je usavršio tehniku i nastojao da se ona primenjuje u praksi.

Unesko je proglasio Brajevo pismo za univerzalno pismo za slepe i slabovide u svetu 1955. godine.

Global Digital Clinik