Da li je moguće gajiti voće na balkonu?

gajenje voca i povrca na balkaonu

S obzirom na ubrzan način života i manjak prostora u urbanim sredinama, sve više ljudi traži načine kako da uživaju u prirodi i voću, čak i bez potrebe za velikim vrtovima ili baštama. Gajenje voća na balkonu je savršen način da uživate u svežim plodovima, čak i ako živite u stanu. Bilo da želite sadnice trešnje, jagode ili čak citruse, da se nađu na vašem balkonu, uz pravilne savete, to može biti ostvarivo.

Koje vrste voća možete gajiti na balkonu?

Kada odlučite da gajite voće na balkonu, prvo je potrebno da izaberete biljke koje su pogodne za manje prostore. Patuljaste sorte voća, poznate kao mini sadnice, savršen su izbor za uzgoj na balkonima, jer ne zauzimaju puno prostora, a mogu doneti plodove koje volimo.

Pored trešanja, možete razmisliti i o gajenju drugih voćki poput borovnica, malina, jagoda, pa čak i agruma, pod uslovom da im obezbedite odgovarajuće uslove za rast. Za gajenje voća na balkonu, najbolje su vrste koje ne preteruju u visini i koje mogu uspevati u manjim posudama.

Kako odabrati posude za gajenje voća?

Izbor prave posude ključan je za uspešan uzgoj voća na balkonu. Posude moraju biti dovoljno velike da omoguće korenima da rastu, ali i sa odgovarajućim drenažnim sistemom kako bi voda mogla da se odvodi i spreči truljenje korena. Preporučuje se korišćenje plastičnih ili drvenih posuda koje zadržavaju toplotu, ali takođe omogućavaju dobar drenažni sistem.

Ako želite da vaša voćka raste u posudi koja je prenosiva, izaberite one sa ručkama ili posude na točkićima, tako ćete lakše prilagoditi biljci sunčanu ili senovitu poziciju, u zavisnosti od godišnjeg doba.

Gajenje voća na balkonu: Pravilna nega

Voće na balkonu, kao i u tradicionalnom vrtu, zahteva pažnju i odgovarajuću negu. Pre svega, morate obezbediti dovoljno svetlosti za biljke. Voćke vole sunce, pa je najbolje da ih postavite na južnu stranu balkona, gde će moći da upijaju što više sunčevih zraka. Ukoliko balkon ima samo delimičnu izloženost suncu, odaberite voće koje podnosi senku, poput borovnica.

Zalivanje je veoma važno, naročito tokom letnjih meseci, kada se tlo brzo osuši. Nemojte dozvoliti da koreni ostanu suvi, ali pazite da ne preterate s količinom vode, jer to može dovesti do truljenja. Takođe, povremeno je potrebno prihraniti biljke, koristeći organska đubriva, koja ne samo da podstiču rast, već i poboljšavaju ukus plodova.

Za voćke koje se gaje u manjim posudama, obavezno je redovno orezivanje. Orezivanje pomaže da biljka bude u dobroj formi i podstiče rast novih grana, čime se povećava broj plodova.

Zašto izabrati mini sadnice?

Mini sadnice su savršen izbor za gajenje na balkonu jer su dizajnirane da rastu u manjim posudama, a ipak mogu doneti plodove u punom kapacitetu. Ove sadnice su idealne za urbane prostore jer ne preteruju u visini i zauzimaju malo prostora, a možete ih lako prilagoditi uslovima na balkonu.

Gajenje voća na balkonu je odličan način da unapredite svoj životni prostor, kao i da uživate u plodovima koje ste sami posadili. Uz pravilan izbor mini sadnica, kvalitetne posude i odgovarajuću negu, vaš balkon može postati oaza u kojoj ćete uživati u plodovima svežeg voća tokom cele godine.

Global Digital Clinik