5 srpskih specijaliteta koji će Vas vratiti u detinjstvo

Hleb sa mašću i alevom paprikom
Hleb sa mašću i alevom paprikom

U vremenima kada se susrećemo sa nepoznatim izazovima, kada smo uplašeni i izgubljeni, uvek sigurnost tražimo u svojim korenima.

Ništa ne donosi mir kao sećanje na miris svežeg hleba ili gibanice iz bakinog Smederevca.

Brzina svakodnevnog života udaljila nas je od tradicije. Jurimo na posao, obaveze nas čekaju iza svakog ćoška. Uhvaćeni smo u koštac sa rokovima, sa otplatom kredita, nemamo vremena da se posvetimo sebi. Mislimo da će materijalna dobit rešiti sve probleme i da ćemo kada ostvarimo zacrtane ciljeve, konačno biti srećni. Važnost pridajemo pogrešnim stvarima, i zadovoljstvo tražimo u prolaznosti. Zaboravljamo tradiciju,  zaboravljamo odakle smo potekli, a to nas čini ljudima kakvi smo.

Situacija u kojoj se ceo svet trenutno nalazi ostavlja puno prostora za razmišljanje. Imamo vremena da se vratimo sebi i pravim vrednostima. Imamo vremena da se vratimo tradiciji, a kako sve ide preko stomaka, hajde da se vratimo tradicionalnoj kuhinji.

Mirisi detinjstva

Poslastica koje se se svi rado sećaju iz detinjstva je kriškla hleba sa mašću i alevom paprikom. Na ovome su odrastale mnoge generacije i čežnjivo čekale da se ispeče svež hleb kako bi što pre uživale u ovoj jednostavnoj a ukusnoj užini.

Doručak koji je u hladnim danima grejao stomake i nas i naših starih je popara. Sve što Vam je za njenu pripremu potrebno su hleb, voda, sir i malo maslaca ili margarina. Način pripreme je sledeći:

U 2 decilitra vode ubacite maslac i sačekate da provri. Zatim lagano ubacujte komadiće hleba (oko pola vekne) i mešajte. Kada hleb upije vodu, dodajte oko 300 grama sira i poslužite dok je vruće. Možete biti kreativni i modernizovati ovaj recept dodavanjem šunke ili pršute.

Kačamak od belog projanog brašna pruža Vam razne mogućnosti u pravljenju bilo slatkog ili slanog doručka. Ono što je važno u njegovoj pripremi je da kada voda provri treba samo da ubacite brašno u nju, napravite rupu u sredini i ostavite da lagano vri oko 30 minuta. Kada brašno nestane sa površine krenite sa laganim mešanjem dok se sve ne sjedini. Na 1,5 litar vode idu 3 kutlače brašna. Sada kada je kačamak gotov, pustite mašti na volju. Možete ga jesti sa zaslađenim mlekom ili napraviti njegovu slanu verziju: Na malo masti ili ulja propržite alevu papriku, prelijte kačamak i ubacite sir.

Posni specijalitet

S obzirom na to da je u toku post, donosimo Vam recept za posne uštipke. Način pripreme je jednostavan, a rezultat će sigurno prijati Vašem nepcu. U 50 ml mlake vode ubacite pola kocke kvasca, malo šećera i brašna, promešajte i ostavite da naraste. Kada je kvasac narastao ubacite ga u 200 grama brašna. Lagano mesite i postepeno dodajte 200 ml tople vode i pola kašičice soli. Testo ne treba da bude gusto kao za hleb, ostavite ga 20 minuta da odstoji. Kada naraste pržite ga u dubokom ulju. Smesu vadite kašičicom umočenom u ulje i pržite nekoliko minuta sa obe strane. Ove uštipke možeze jesti i sa ajvarom i sa džemom. Bonus savet da ne upiju mnogo masnoće stiže sa sajta secanja.com: u testo dodajte pola čašice rakije.

Počastite nepce nečim slatkim

Slatkiš na kojem smo svi odrastali, a čija priprema je jednostavna je koh. Za njegovu pripremu čvrsto umutite 5 belanaca, sa  kašika šećera. Zatim u to dodajte 6 žumanaca, 10 kašika pšeničnog griza i lagano mešajte varjačom. Pecite na 200 stepeni, oko 20 minuta. Dok se koh peče, zagrejte litar mleka sa 5 kašika šećera. Pečen koh postepeno prelivajte mlekom. Sačekajte da se ohladi, i poslužite.

Svi ovi recepti deo su srpske tradicije, na njima smo svi odrastali. Nije Vam potrebno mnogo sastojaka, a priprema je jednostavna i brza. Njihovi ukusi vratiće Vas u detinjstvo i uliti sigurnost koju ste kao dete osećali. Negujte svoju tradiciju i čuvajte je i kada teška vremena prođu.

Autor N.M.

Global Digital Clinik