Sa blizu 450.000 putnika, 2023. bila je rekordna za niški aerodrom. Međutim, već nekoliko meseci aerodrom u Nišu beleži pad broja putnika tako da ih je u prva tri meseca ove godine 16 odsto manje u odnosu na isti period lane, što je gotovo 12.000. Istovremeno, od ponovnog pokretanja avio-saobraćaja, nije bilo manje niskotarifnih linija.
U poslednjih godinu dana ukinute su tri linije, a rukovodstvo navodi da je to zbog trenutne situacije na tržištu i očekuju da će se u letnjoj sezoni broj putnika izjednačiti sa prošlom godinom.
Direktor Aerodroma Srbije Mihajlo Zdravković objašnjava za Euronews Srbija da je kompanija koja najviše posluje sa aerodromom u Nišu prizemljila oko 1,4 miliona sedišta, što je 35 odsto flote.
On naveo da je to imalo uticaja na niški aerodrom i dodao da je ta kompanija smanjila letove na tri desetinacije.
“Ono što mi radimo jeste da ulažemo u novu infrastrukturu, kako bismo stvorili bolje uslove za putnike i time privukli određene avio-kompanije”, rekao je Zdravković.
Dašić: Niskotarifne kompanije nisu otvorile ni jednu novu liniju otkako je država preuzela aerodrom od grada
Danijel Dašić, bivši direktor Nacionalne koalicije za decentralizaciju, koja se bavila analizom poslovanja niškog aerodrima, kaže da niskotarifne avio kompanije nisu otvorile nijednu novu liniju otkako je država bez naknade preuzela vlasništvo i upravljanje aerodromom od grada.
“Od 26 linija, koje smo imali u ‘piku’, došli smo na deset plus tri sezonske od kojih je pola subvencionisano od strane Republike, što znači da građani Srbije svojim novcem iz budžeta plaćaju da bi te linije Air Srbije opstale u ovom gradu”, rekao je Dašić.
Dašić kaže da bi niški aerodrom bio u velikom gubitku da nema konstantnih subvencija Republike.
“Sve investicije koje je grad Niš uradio u te tri godine da bi podigao aerodrom na noge su i bile da bi sam aerodrom postao finanijski održiv. Ključno je pitanje – zašto je potrebno da država uzme aerodrom da bi ulagala u njega, da li toliko ne veruje građanima Niša, rukovodstvu”, naveo je Dašić.
S druge strane, Zdravković navodi da može da se kaže da je opravdano ulaganje države i otvaranje linija od javnog interesa jer one donose putnike, ne samo Nišu, već i aerodromu Morava u Kraljevu.
“Aerodrom ne bi preživeo 2020. i 2021. da nije bilo države, a o investicijama nećemo ni da pričamo”, rekao je Zdravković.
Na niškom aerodromu veruju da će investiranje u opremu, novu zgradu terminala, uređenje prilazne infrastrukture, proširenje piste dovesti nove avio-kompanije i privući veći broj putnika da lete iz te vazdušne luke.
Izvor: Euronews