Vanredna sednica Skupštine grada Niša, sazvana na zahtev opozicije, na kojoj je između ostalog trebalo da se razmatra smena predsednika Skupštine Igora Novakovića zbog “nedostojnosti“, trajala je samo pet minuta i okončana je bez rasprave.
„Konstatujem da nismo utvrdili dnevni red treće vanredne sednice Skupštine grada Niša jer je ’za‘ glasalo 28 odbornika, ’protiv‘ je bio 31 odbornik, ’uzdržanih‘ nije bilo. S obzirom da nismo usvojili dnevni red, zaključujem treću vanrednu sednicu Skupštine grada Niša“, rekao je zamenik predsednika Skupštine grada Vladica Maričić (SNS).
Ovakvom „epilogu“ aplaudirao je i Novaković, koji je predsedavanje prethodno prepustio Maričiću, uz obrazloženje da „nije etički“ da on predsedava sednicom na kojoj je tačka dnevnog reda njegovo razrešenje.
Sednici je prisustvovalo 59 od ukupno 61 odbornika, a za dnevni red je glasalo 28 odbornika iz redova opozicije, dok je 31 odbornik iz vladajuće koalicije okupljene oko Srpske napredne stranke glasao protiv.
„Kukavice“, povikao je iz skupštinskih klupa šef odborničke grupe „Biramo Niš“ Đorđe Stanković, kome predsedavajući nije dao reč.
Novaković je, inače, zakazao sednicu 31. oktobra iako je samo nekoliko časova ranije odbio zahtev opozicije za njeno održavanje dok ga ne „uskladi“ sa Poslovnikom skupštine grada.
Uprkos tome što je najavio mogućnost da sednica ne bude televizijski prenošena, jer „u rebalansu budžeta nema sredstava za vanredne, već samo za redovne prenose“, televizija „Belami“ („Belle amie“) je ipak direkno prenosila njeno trajanje od pet minuta.
Na dnevnom redu sednice je, osim smene Novakovića, trebalo da se nađe i negativan izveštaja Državne revizorske institucije o načinu trošenja gradskog budžeta za prošlu godinu, kao i osnivanje Anketne komisije za utvrđivanje činjenica, okolnosti i odgovornosti nisilaca izvršne vlasti u vezi sa tim trošenjem.
Odbornici opozicije potom su saopštili da će održati „svoju sednicu Skupštine grada“, koja, međutim, nije direktno televizijski prenošena.
Opozicija je, takođe, tražila razmatranje predloga za trajnu zabranu dodele istražnih prava za geološka istraživanja i rudarenja srebra i bakra pored Niške Banje, u neposrednoj blizini vodoizvorišta „Studena“ kojim se značajan deo Niša snabdeva pijaćom vodom, kao i neposredno uz Specijalne rezervate prirode Suva planina i Jelašnička klisura i Parka prirode Sićevačka klisura.
Zahtev za sazivanje vanredne sednice potpisalo je 28 od ukupno 30 odbornika, koliko su na junskim lokalnim izborima osvojile četiri izborne liste koje su se predstavljale kao opozicione.
Zahtev nisu potpisali samo Oliver Paunović i Milena Vakić Paunović, koji su nedavno napustili grupu građana „Dr Dragan Milić“.
Skupština grada ima 61 odbornika.
Izvor: Danas