Top saveti za borbu protiv buđi

Buđ

Ako živite u vlažnoj kući, ili ako ste ikada doživeli poplavu, u vašem domu se možda razmnožava često nevidljiv i uvek nepoželjan uljez — buđ. Iako se najčešće smatra da buđ izaiva probleme estetske prirode, problemi sa ovom pojvom mogu da budu znatno ozbiljniji.

Buđ može izazvati alergije i respiratorne bolesti, a toksini koje proizvodi mogu narušiti naš imuni sistem – ostavljajući odrasle, a posebno decu, podložnim mnogim bolestima. 

Buđ je najbolje sprečiti, međutim , u praksi je najčešće dešava da kasno uočimo da se radi o buđi. Ali, ako otkrijete buđ u vašem domu, važno je da je što pre uništite. U nastavku teksta savetujemo vas kako sprečiti pojavu buđi, a ukoliko se već pojavila kako je se rešiti. 

Šta je buđ i saveti za prevenciju

Pre nego što dođemo do saveta za prevenciju, da vidimo šta je uopšte buđ i gde se ona to najčešće pojavljuje, u kakvim ulsovima.

  • Plesni su mikroorganizmi koji se hrane raznim unutrašnjim supstancama koje se nalaze posebno, ali ne isključivo, u prašini i prljavštini. Mogu rasti na ili u bilo čemu, uključujući prljavo staklo, suvi zid, drvo, plastiku ili tkanine.
  • Plesni rastu samo u vlažnim uslovima, a najčešće se nalaze u podrumima, kuhinjama ili kupatilima. Čak i ako je vazduh u vašoj kući uglavnom suv, oni se mogu razviti zbog vlažne lokalne klime koja se javlja u mnogim domovima.
  • Buđ nije uvek lako prepoznati. Često izgledaju kao obična mrlja, ili jednostavno kao  promena boje. Ponekad ispuštaju pljesniv ili zemljani miris ili ređe mirisom podsećaju na alkohol.

Preventivno delovanje, odnosno sprečavanje da do pojave buđi uopšte dođe je nešto što će vam uštedeti živce, novac, ali i zdravlje. Stoga, evo šta možete da uradite da do pojave buđi ne dođe.

Održavajte svoj dom dobro provetrenim i obratti pažnju na to da relativna vlažnost vazduha u vašem domu bude između 30 i 50%.

Pronađite i popravite izvore vlage, kao što su slavine koje cure, cevi koje kapaju i hladne površine na kojima se vlaga kondenzuje koji utiču na povećanje vlažnosti vazduha.

Redovno čistite, a zatim osušite sve površine na kojima se često skuplja vlaga u vašoj kući. Jednog dana očistite rastvorom sode bikarbone, a sledećeg dana koristite sirće da sprečite buđ. Soda bikarbona i sirće ubijaju buđ.

Za kraj, kao najefikasnije sredstvo su se pokazale boje za zidove, specijalno namenjene za prostorije koje imaju problema sa plesnima. Radi se o dekorativnim bojama koje se upotrebljavaju na zidovima i plafonima u prostorijama u kojima zbog visoke relativne vlažnosti vazduha nastaje buđ.

Primeri ovakvih boja su: JUPOL citro boja koja ima u sebi biocide te je odložene pojava buđi; zatim i JUPOL i JUBOLIN Thermo koje se preporučuju za trajno rešavanje problema sa buđi. Ove boje smanjuju verovatnoću kondenzacije vode koja pogoduje buđi. Ako se kondenzacija uopšte i pojavi, voda na površini se suši brže nego kod klasičnih zidnih boja. Na ovaj način se smanjuje mogućnost pojave buđi na zidu.

Šta kada se buđ već pojavila?

Iako je preventivno delovanje najbolji lek protiv buđi, dešava se da se uprkos svim našim delovanjima ona pojavi. Do toga najčešće dolazi kada kasno preduzmemo mere ili zbog nepovoljnih mikroklimatskih uslova. Ako već imate buđ u vašem domu, evo šta da radite.

Za početak potrebno je da budete sigurni da se radi o buđi. Da biste identifikovali buđ, utapkajte sumnjive tragove kapljicom izbeljivača sa hlorom. Ako se boja fleke promeni ili nestane, mrlja je verovatno organska i verovatno se radi o buđi.

Kada ste utvrdili da se radi o buđi, prelazite na uklanjanje. Najefikasnije i najdelotvornije će biti da upotrebite sredstvo protiv buđi. Na našem tržištu se kao najefikasnije sredstvo pokazao Algicid, a njegova upotreba je jednostavna i sastoji se od 3 koraka:

  • Potrebno je za početak da prebrišete zahvaćena područja vlažnom krpom i da uklonite sve naslage buđi.
  • Kada se površine osuše potrebno je da nanesete Algicide Plus sprej u jednom sloju ili Algicide Plus koncentrat koji ste prethodno razblažili u skladu sa uputstvom. Ukoliko je kontaminacija teža, postupak ponovite dva puta u razmaku od 8 do 12 sati.
  • Nakon što se Aligicid osušio, prebrišite zid i nanesite boju u koju ste sipali Jubocid koji preventivno deluje na ponovnu pojavu buđi. Jubocid je sredstvo koje se može dodati u svaku boju kako se sprečio ponovni razvoj buđi.

Na ovaj način uspešno se rešavate postojeće buđi. Nakon toga možete preduzeti preventivne mere koje smo naveli, i vaša borba sa buđi je trajno rešena.

Global Digital Clinik