Šta će se desiti kad istekne „zamrzavanje“ cene goriva

cena derivata
Foto: Pixabay.com

Uredba o „zakucanoj“ ceni derivata u maloprodaji važi do 14. marta. Pitanje je šta može da se očekuje posle toga

Za tačno 10 dana ističe Uredba o ograničenju cena pojedinih naftnih derivata koju je Vlada Srbije donela 11. februara. Za sada nema naznaka da će njeno važenje biti produženo, pa je pitanje šta građani Srbije, vozači, ali i privreda zbog transporta i ostalih propratnih troškova mogu da očekuju od 15. marta.

Sudeći po kretanju cene nafte na svetskim berzama, nikome se ne piše dobro – jer ona samo raste. Doduše, prethodna dva dana malo se „smirila“, pa se sa rekordnih 119,8 dolara za barel, danas po podne spustila na 114 dolara.

„Suspenzija“ akciza

S druge strane, zahvaljujući Uredbi o ograničenju cena derivata u Srbiji, gorivo na našim pumpama nije poskupelo od 11. februara. Tako je, prema donetoj uredbi, maloprodajna cena evrodizela 179 dinara, a benzina BMB 95 171 dinar po litru.

Iako bi se većina građana složila da ograničenje cene goriva treba produžiti, poslodavci, analitičari i pumpadžije smatraju da to nije dobra ideja i da postoje drugi načini da se reši ova situacija.
Ekonomista Saša Đogović, nekadašnji saradnik Instituta za istraživanje tržišta, navodi primer BiH, gde su, kako ističe, suspendovali akcize na naftne derivate zbog aktuelne situacije.

– Ne vidim razlog da ne bude slično i kod nas. Ako smo već tako bogati i domaćinski smo se odnosili u prethodnom periodu kada je u pitanju budžet, možemo sada da ublažimo i smanjimo iznose akciza. Sada, sa ovako visokim cenama nafte i derivata, država ubira i veće prihode na postojećim akcizama – kaže za 24sedam Đogović.

„Jedini ispravan potez“

On ističe da je tržišna mera upravo smanjenje akciza sve dok cene nafte i energenata ne počnu da se kreću naniže.

– To je jedini ispravan potez koji država u ovom trenutku može da povuče. Zamrzavanje cena nije rešenje. Naravno, inspekcija treba da prati situaciju kako ne bi došlo do većeg povećanja cena u maloprodaji u odnosu na tržišne parametre – objašnjava naš sagovornik.
Sličnog je stava i Nebojša Atanacković, počasni predsednik Unije poslodavaca Srbije, ali i vlasnik pumpe. On je izričito protiv prolongiranja „zamrzavanja“ cene naftnih derivata u maloprodaji.

– Nadam se da neće biti produženja važenja te uredbe. Nije dobro da se prolongira… Ko je spreman da plati nabavnu cenu dizela 183 dinara, a da ga proda za 179 dinara po litru? Neko taj gubitak mora da nadoknadi… Inače, goriva u maloprodaji neće biti – kaže za 24sedam Atanacković.

On dodaje da Srbija ima dovoljno naftnih derivata, ali da može doći do toga da goriva ne bude dovoljno u maloprodaji.

Nabavna cena veća od prodajne

– Znači jednostavno, biće puna rafinerija dizela, a neće imati ko da ga uzme i „dovede“ do pumpi. Biće nestašice zato što pumpe ne mogu da plate više cene od onih po kojima prodaju – objašnjava on.

Kako navodi, država je odmah mogla da reaguje na drugi način, a to je da odredi iznos marže trgovaca naftom koji ne sme da bude prekoračen.
– Ni sada ne treba čekati ovih 10 dana, već što pre naći rešenje. I u Uniji naftnih kompanija Srbije smatraju da bi rešenje moglo biti da se ograniči marža i da, u zavisnosti od toga koliko se platilo gorivo, ne može da se proda za skuplje od, na primer, sedam ili osam dinara po litru. U suštini, od onoga koliko se smatra da treba da bude marža – ističe Atanacković.

On napominje da je u ovakvim okolnostima normalno da se ograniči potrošnja, ali da nema razloga za paniku jer ima dovoljno derivata.

Takođe, i on pominje smanjenje akciza na naftne derivate, ali samo za prevoznike i, eventualno, poljoprivredu.

Skok cena neminovan…

– Unija poslodavaca još od avgusta predlaže smanjenje akciza, doduše za prevoznike, a sada bi trebalo razmišljati o tome i za poljoprivrednike. Ako se cena goriva ne smanji imaćemo skup prevoz, transportne firme neće hteti da prevoze robu jer im se ne isplati – naglašava Atanacković.

Kako kaže, postoji zakonska mogućnost da se akciza smanji za nekih 20 odsto. Ipak, dodaje, poskupljenje naftnih derivata je neminovno.

– S obzirom na okolnosti, sukobe Rusije i Ukrajine i krizu, sve će biti samo skuplje. To ne možemo nikako da izbegnemo – zaključuje naš sagovornik.

Izvor: BIF, 24SEDAM, autor Slađana Gavrić

Foto: Pixabay

Global Digital Clinik