SSP: Gde su škole u Nišu danas?

ucionica, ministarstvo prosvete

Uz ukazivanje na loše stanje u školama u Nišu, poput niskih plata zaposlenih, partijskog zapošljavanja, nedovoljnog broja nastavnog kadra, iz Stranke slobode i pravde u Nišu predlažu niz mera za “unapređenje niške prosvete”, od poboljšanja materijalnog statusa prosvetara do izmene zakona po kome bi nastavnici dobili status koji imaju advokati.

Imajući u vidu nedavne i buduće obustave rada u školama širom Srbije, iz GO SSP u Nišu navode da se treba podsetiti gde su škole u Nišu danas.

“U Nišu funkcioniše 14 fakulteta, 34 osnovnih, kao i 19 srednjih škola. Niške škole opslužuju oko 15.000 učenika u osnovnom i oko 11.000 učenika u srednjem obrazovanju, a na to treba dodati i oko 2.000 dece u predškolskom obrazovanju. Ukupan broj nastavnika i stručnih saradnika u školama, kao i vaspitača, nije dovoljan za kvalitetan rad sa decom i učenicima, prostor je ograničen, oprema neadekvatna i vrlo često zastarela, zapošljavaju se isključivo poslušni partijski kadrovi, plate zaposlenih su ponižavajuće za zlatno doba srpske ekonomije itd. Rad u nemogućim uslovima, gde se od zaposlenih očekuju vrhunski rezultati, koje nastavnici zajedno sa učenicima i njihovim roditeljima i postižu”, ocenjuju.

Iz Gradskog odbora Stranke slobode i pravde u Nišu postavljaju i niz pitanja nadležnima.

“Šta je Ministarstvo konkretno preduzelo da promeni situaciju u obrazovanju u poslednjih 10-12 godina? Koliko je kvalitetnih ljudi preko potrebnih sistemu obrazovanja isti napustilo? Koliko je slučajeva vršnjačkog nasilja prijavljeno, koliko procesuirano, a koliko je slučajeva zataškano? Šta smo naučili posle Ribnikara? Kakva nam je bezbednost učenika i zaposlenih u školama? Ko je odgovoran za ovakav status obrazovnih ustanova u Gradu Nišu? Kako se rešavaju liste tehnoloških viškova? Kakve su ingerencije i aktivnosti Školske uprave, osim priprema planova upisa? Šta rade načelnici Školske uprave i nišavskog okruga, sem što šalju partijske kadrove za rad u školama?”, pitaju iz GO SSP.

Zbog svega toga, kako navode predlažu niz mera za “unapređenje niške prosvete”.

“Drastično poboljšanje materijalnog položaja zaposlenih u obrazovanju u skladu sa iznetim sindikalnim zahtevima, kao i izmirenje svih dugovanja države prema zaposlenima, hitnu izmenu KZ RS po kome bi nastavnici dobili status koji imaju advokati, ozbiljan socijalni dijalog države i zaposlenih i usaglašavanje i potpisivanje novog PKU, gde se ishod neće unapred znati i biti onakav kakav država želi, ukidanje anonimnih predstavki nadležnim inspekcijama i uvođenje mogućnosti suspenzije učenika sa časa, značajno povećanje izdvajanja iz budžeta RS za oblast obrazovanja”, navode iz SSP-a.

Član GO SSP-a u Nišu Aleksandar Robajac, koji potpisuje ovo saopštenje, dodaje da žele da veruju da državi ipak treba kvalitetan i moderan obrazovni sistem sa zadovoljnim i kvalitetnim nastavnicima koji u njemu rade, a koji bi doveo i do povećanja opšteg nivoa obrazovanosti, kao i da nije sve u kupovini ili poklanjanju diploma, već je mnogo više u “znanju i umenju”.

Global Digital Clinik