
Slobodni univeriztet u Nišu saopštio je da će ukoliko sporna „Uredba o izmeni Uredbe o normativima i standardima uslova rada univerziteta i fakulteta za delatnosti koje se finansiraju iz budžeta“, koju je donela Vlada Srbije u tehničkom mandatu, ne bude povučena u roku od tri dana, biti prinuđen da “preduzme radikalnije korake“.
Slobodni univerzitet u Nišu saopštava da je sa pravne strane, navedena Uredba Vlade Republike Srbije sporna iz više razloga.
“Najpre, doneta je od strane Vlade u “tehničkom mandatu”. Zakon o Vladi odredbom člana 17 propisuje da Vlada kojoj je prestao mandat može vršiti samo tekuće poslove i ne može predlagati Narodnoj skupštini zakone i druge opšte akte niti donositi propise, izuzev ako je njihovo donošenje vezano za zakonski rok ili to nalažu potrebe države, interesi odbrane ili prirodna, privredna ili tehnička nesreća. Ostaje nejasno u čemu se sastoji “potreba države”, kao pravni osnov za donošenje ove Uredbe. Osim toga, u samoj Uredbi je navedeno da se primenjuje sutradan nakon donošenja, što sve govori o tome da je ova represivna odluka motivisana političkim, a ne realnim potrebama…”.
Pored kako saopštavaju upitne legalnosti i legitimnosti postupka, ovakvo nesavesno i maliciozno doneta represivna uredba da se fond časova sa 20 poveća na 35 ima dalekosežne negativne posledice po delatnost, smisao i opstanak visokog obrazovanja u Srbiji.
“Ravnomerna zastupljenost nastave i nauke u delatnostima univerzitetskih profesora je empirijski zasnovana i utvrđena na primerima dobre prakse. Nepromišljeno smanjivanje broja sati za nauku, na račun nastave, lančano menja čitav sistem: norme za astavnike i saradnike, broj časova po predmetu, broj samih predmeta, podelu predmeta na grupe, a posledično i dalji broj radnih mesta. Uredba propisuje skoro isti broj časova nedeljno kao u školama, koeficijenti za obračunavanje plata niži su nego u školama, a samo pet sati ostaje za naučno-istraživački rad, mentorstva, učešća u komisijama, projektima, administrativnim poslovima itd. Predloženi udeo nastave u poslovima fakultetskih profesora je u suprotnostima sa sprovedenim i plaćenim akreditacijama ustanova jer sa povećanjem opterećenja nastavnika ne važe mnogi standardi u akreditacijama (prostor, kurikulum itd.)”, navode.
Saopštavaju i da predloženom izmenom postaju upitne delatnost, smisao i postojanje naučno-istraživačke delatnosti i univerziteta.
“Ovom demonstracijom moći vlast besramno omalovažava naučni rad i trud ajobrazovanijeg sloja u društvu, koji je nauku u Srbiji priližilo razvijenom naučnom svetu..”, ističu.
Podsećaju da društvo u celini, pa i visoko obrazovanje, trenutno trpi zbog neažurnosti i nesposobnosti pravosudnog sistema da ispuni osnovne zahteve studenata, koji se već mesecima bore za svoja prava.
“Tužilaštvo je ključno za rešavanje trenutne situacije, i bez njihove aktivne uloge u sprovođenju zakona i obezbeđivanju pravde, svi pokušaji da se uspostavi normalno funkcionisanje obrazovnih institucija padaju u vodu. Nedostatak reakcije na nepoštovanje zakona od strane drugih državnih organa omogućava da se nastavi sa donošenjem nezakonitih odluka i samo pogoršava postojeću krizu. U ovom kontekstu, Tužilaštvo je odgovorno za nepreduzimanje neophodnih koraka kako bi se osigurao pravni okvir za rešavanje situacije. Pozivamo ih da hitno reše pitanje, kako bi omogućili da prosveta i svi drugi segmenti društva funkcionišu normalno. Ako Tužilaštvo ne prepozna svoju odgovornost i ne postupi po zakonu, ceo sistem će i dalje biti paralizovan, a posledice će biti nepopravljive za društvo u celini”, tvde.
Pozivaju sve segmente društva da se pridruže “njihovim naporima i pruže podršku prosveti u ovom kritičnom trenutku – na ulicama, na radnim mestima i u medijima”.
“Podrška prosveti je sada jedini pravi izbor, ona je na prvoj liniji fronta u borbi za budućnost našeg društva, ali ne može da se bori sama. Ovo nije samo pitanje plata ili akademskih prava – to je pitanje odbrane osnovnih sloboda. Svi koji nisu spremni da žive u društvu gde su za vlast zakoni samo formalnost, koja im pritom ne smeta da nezakonito donose odluke i čine šta žele, bez obzira na posledice po društvo, sada moraju da se uključe i stanu uz nas”, pzivaju.
Dodaju da “ovaj potez tehničke Vlade još jednom potvrđuje maliciozno vođenje politike prema visokoškolskim ustanovama i odražava potpuni gubitak kompasa u društvenoj krizi u kojoj izlaz traži kroz očajničke pokušaje vlasti da, radi očuvanja iste, nametne odluke bez uvažavanja pravnog okvira i suštine akademskog rada, pa pozivaju nadležne organe da hitno reaguju i povuku ovu nelegitimnu uredbu”.
“Ukoliko se uredba koja ugrožava autonomiju obrazovnih institucija ne povuče u roku od tri dana, bićemo prinuđeni da preduzmemo radikalnije korake. Iako je jasno da ova uredba već sada nema pravnu snagu, svesni smo da nemamo nezavisno sudstvo koje bi to potvrdilo, zbog čega je još važnije da se zahtevi studenata hitno ispune. Neispunjavanje studnetskih zahteva od strane nadležnih institucija postavlja čitavo društvo u pat-poziciju i cela društvena struktura je ugrožena”, zaključuju.