Državna revizorska institucija (DRI) dala je negativno mišljenje na konsolidovane finansijske izveštaje Grada Niša zbog mnoštva nepravilnosti na koji je naišla tokom provere.
Kako se navodi, deo prihoda i rashoda u konsolidovanim izveštajima nije pravilno evidentiran, a najmanje 37 poslovnih prostora dato je na korišćenje bez zaključenog ugovora ili drugog pravnog akta. Dodatno, grad nije vršio kontrolu potrošnje i redovnog izmirivanja obaveza za struju zakupaca poslovnih prostora, što je dovelo do velikih dugovanja za komunalije, koji su ostali i nakon što su zakupci izlazili iz lokala.
Zbog toga nije bilo moguće da se sprovede novi konkurs za izdavanje u zakup sada praznih lokala.
Na primer, samo jedan lokal u Mesnoj zajednici „Donja Studena“ ima dug za struju od 10,5 miliona dinara.
DRI je juče objavila „Izveštaj o reviziji konsolidovanih finansijskih izveštaja završnog računa budžeta Grada Niša za 2023. godinu“.
Prema ocenama iznetim u ovom dokkumentu, konsolidovani finansijski izveštaji Grada Niša po svim materijalno značajnim pitanjima nisu pripremljeni u skladu sa Zakonom o budžetskom sistemu, kao ni Uredbom o budžetskom računovodstvu, Pravilnikom o načinu pripreme, sastavljanja i podnošenja finansijskih izveštaja korisnika budžetskih sredstava, Pravilnika o standardnom klasifikacionom okviru…
Neke od nepravilnosti na koje je ukazao DRI su te da nije adekvatno uspostavljen sistem finansijskog sistema i kontrole, te da Grad Niš nije podneo zahtev za upis prava svojine u Republičkom geodetskom zavodu (RGZ) za sve nekretnine, niti evidentirao sve nepokretnosti koje se vode u RGZ.
Kako je navedeno, desetine lokala je dato na korišćenje bez zaključenog ugovora ili drugog pravnog akta, ali je problem i što su lokali po mesnim zajednicama zauzimani bez pravnog osnova.
Barem jedan tako bespravno zakupljen lokal, u Bulevar svetog cara Konstantina 2, dat je u podzakup, što nije u skladu Zakonom o javnoj svojini.
Za najmanje osam poslovnih prostora se vode sudski postupci, a za koje su inicirani postupci ispražnjenja – i dalje su zauzeti, što znači da Grad nije sproveo postupke prinudnog iseljenja, piše u izveštaju DRI.
DRI zaključuje da ukoliko se ne preduzmu aktivnosti za izdavanje poslovnog prostora u zakup i ako se poslovni prostor izdaje u podzakup, javlja se rizik od bespravnog korišćenja javne svojine i manje ostvarenih prihoda u budžetu.
Prema pisanju Južnih vesti potvrđeno je da su firme Vodomonteri i Sim i puk gradnja neopravdano ispumpavale novac iz budžeta grada preko Štaba za vanredne situacije, a to je samo jedna od nepravilnosti ustanovljenih u izveštaju Državne revizorske institucije o finansijama Grada Niša. Brojne su i druge – od trošenja novca građana po kafanama, preko privremenih i povremenih poslova, usluga konsultanata, računa za gorivo, arčenja gradske imovine do jednog sata “Svarovski” za koji se ne zna gde je završio.
Takođe, DRI navodi da je, veći deo ugostiteljskih usluga plaćen bez zvaničnog spiska i adekvatnog dokaza o tome ko je koristio predmetne usluge i u koje svrhe.
Osim toga, prema spisku u koji su revizori imali uvid, Grad Niš ima 30 službenih vozila. Prošle godine je za nabavku goriva potrošeno najmanje 453.000 dinara putem broja kartice za koju je kao registarski broj naveden opis “Joker”, pa revizori nisu mogli da utvrde za koja vozila je sipano gorivo za toliko para, Gradska uprava za imovinu je potrošila više od 7 miliona dinara za gorivo za službena vozila, a da pritom u putnim nalozima nije opisana svrha putovanja, niti datum, vreme, početna i krajnja kilometraža.
U izveštaju DRI ukazuje se na brojne propuste i nepravilnosti u ophođenju prema stanovima i poslovnim prostorima čiji je vlasnik Grad Niš.
“Najmanje 55 stanova kojima raspolaže Grad Niš, bespravno su zauzeti i koriste se bez plaćanja bilo kakve naknade i bez zaduživanja lica po osnovu korišćenja stana po bilo kom osnovu” stoji u izveštaju.
Dodaju i da je da je Grad Niš prodao najmanje 7 garaža u toku 2023. godine, a da ih u trenutku prodaje nije imao u knjigama Grada.
Na kontu poklona potrošeno je 813 hiljada dinara.
Dana 18.7.2023. godine je izvršeno plaćanje u iznosu od 27 hiljada dinara po fakturi dobavljača „Bomar“ d.o.o. Novi Sad, broj 23-3231-002898 od 18.7.2023. godine za sat Swarovski. Dostavljena je izjava predsednika Gradskog veća broj 1203/2023-03 od 18.7.2023. godine gde pod punom krivičnom i materijalnom odgovornošću izjavljuje da je iznos od 27 hiljada dinara utrošen za potrebe reprezentacije u skladu sa Pravilnikom o upotrebi finansijskih sredstava namenjenih za reprezentaciju, broj 1410-1/2021-03 od 26.11.2021. godine – piše u Izveštaju DRI.
Dodaje se da nije navedeno za koga je nabavljen sat i kojim povodom. U toku revizije nisu dostavljeni podaci zašto je i kome kupljen.
U izveštaju se pominju i konsultatske usluge.
Naime, iako nema dokaza da su usluge i obavili, preko 4 miliona dinara dobile su 4 firme – Milka Pantović PR, Agencija za konsalting Konkurenta, LLP consulting i Dejan Milenković PR, i to za veštačenja i pružanje savetodavnih usluga iz oblasti pravne analize i kontrole sprovođenja javnih nabavki sa davanjem preporuka za unapređenje procedura, upoznavanje sa pravnim procedurama i pružanje drugih pravnih usluga.
Izvor: Nova Ekonomija, Južne vesti, Naissus.info