Nakon dve godine rekonstrukcije koja je trajala duže nego što je izgrađen, ponovo je počela rekonstrukcija tvrđavskog mosta u Nišu, koja će Nišlije ovog puta koštati pet miliona dinara.
Prethodna rekonstrukcija tvrđavskog mosta u Nišu trajala je skoro dve godine, a koštala je 60 miliona dinara. Sudeći po tome da je ponovo počela rekonstrukcija koja će Nišlije koštati 5 miliona dinara, očigledno je da prethodni radovi nisu bili dovoljni, kako je struka upozoravala – “da most može da “izdrži” bez novih popravki”, pa se krenulo u nove radove.
Tokom prve rekonstrukcije, arhitekta i građanski aktivista Danijel Dašić, upozoravao je “da se ne radi kako treba”.
“Ja bih baš voleo da upoznam čoveka koji je potpisao da je ovo završeno“, kaže Dašić i dodaje da nije izdata upotrebna dozvola za most.
“Do 2012. su rađene dilatacione spojnice propisane zakonom i pravilima građevine. Morali su da naprave nešto što će da istrpi pomeranje mosta. Zato i postoji dilataciona spojnica. Kada je ne ugradiš,onda izmisliš neki “napredni” konstrukcioni element koji se zove – dušek koji nam je ostao od starih dušeka“, objašnjava Dašić.
Inače na tenderu Direkcije za izgradnju grada taj posao su dobile pre nekoliko meseci firme Tri omega inženjering i ABL-system iz Beograda.
Građane će radovi koje će te dve firme izvoditi u Nišu koštati 4.999.200 dinara sa PDV-om. Iznos koji su one ponudile bez PDV-a razlikuje se od iznosa procenjene vrednosti nabavke za samo 666,67 dinara.
Kao i za mnoge druge nabavke u Nišu, istaknuto je da će se radovi izvoditi “sukcesivno” i “po radnom nalogu”, a rok nije naveden.
Inače prethodna rekonstrukcija trajala je oko dve godine a po broju dana, put do meseca je bio kraći. Ta rekonstrukcija je po mnogima oborila redorde, u ceni, za most kraći od 100 metara – više od 60 miliona dinara, a trajala je i duže nego što je bilo potrebno da se ovaj most izgradi.