NPS: Da li ćemo gledati isti film, a nadati se drugačijem kraju kada je u pitanju REM?

Foto: NPS

Nezavisno Regulatorno telo za elektronske medije (REM) je neophodno državi Srbiji i najmanje što možemo da uradimo je da se potrudimo da institucije poput te počivaju na osnovnom principu zakonitosti, rekla je potpredsednica Narodnog pokreta Srbije (NPS) i narodna poslanica Ivana Rokvić na sednici Odbora za kulturu i informisanje u Narodnoj skupštini Srbije.

Rokvić je na sednici Odbora, koja je sazvana na zahtev opozicije, istakla da se nada da će novi proces za izbor članova za Savet REM voditi u skladu sa zakonom, koji je vrlo jasan i da nećemo ponovo gledati isti film, a nadati se drugačijem kraju i predložila četiri mere koje mogu da pročiste taj proces.

,,Prva mera biće da blagovremeno i transparentno bude dostavljena dokumentacija predlagača, kako bi mogli na vreme da utvrdimo da li oni ispunjavaju kriterijume da mogu da predlože kandidate. Takođe, tražićemo momentalnu diskvalifikaciju kandidata ukoliko se utvrdi da postoji sukob interesa. Treća mera je apsolutno poštovanje člana 10. Zakona o elektronskim medijima, ali ne kako je rađeno u prošlom procesu, jer nije dovoljno da određena osoba bude lice od integriteta i da uživa ugled u oblasti kojom se bavi, već da joj biografija bude relevantna za nadležnost REM”, kazala je ona.

Ona napominje da to što je Leontina dobra pevačica ili što Dejan Vuk Stanković super predaje na Akademiji mladih lidera nije relevantno za nadležnost REM, kao i da bi ta mera pomogla da se dođe do kandidata koji bi sutra znali šta je njihov posao i koji bi ga obavljali u skladu sa zakonom i dodaje da će se insistirati i na političkoj nepristrasnosti, jer je u prošlom procesu izbora bilo problema – nekoliko kandidata pružilo je podršku listi predsednika Srbije, kandidat je bio i glavni i odgovorni urednik časopisa ,,Naprednjak”, a pomenuti Stanković ima veliki broj krivičnih prijava za seksualno uznemiravanje.

,,Studenti su upozoravali da su REM i RTS sluge režima i servisi vlasti. Po zakonu, javni medijski servis treba da radi u interesu građana i da ima zakonsku obavezu objektivnog, nepristrasnog i pluralističkog izveštavanja, kao i ravnomerno zastupanje različitih interesa, što znači uravnoteženu političku zastupljenost. Javni medijski servis to ne radi i krši zakon, a nemamo REM da se time bavi”, kazala je ona.

Rokvić podseća da je nakon kašnjenja, kada je konačno otpočeo proces za izbor članova Saveta REM, sve obesmišljeno i dodaje da je zajedno sa kolegama iz opozicije na svakom zasedanju Odbora, apelovala da se ne krši zakon, da se svi drže procedure i poštuju proces.

,,Razumem da u plenumu dižete ruke onda kada vam zazvoni zvonce, jer izgleda ne znate da razmišljate svojom glavom kada treba da se glasa, pa ipak, nadala sam se da ćete tokom prethodnog procesa shvatiti da nam treba nezavisan REM. Srbija se obavezala da će do decembra prošle godine imati nezavisan REM, a mi ga nemamo uopšte”, rekla je Rokvić.

Ona kaže da se SNS često služi medijskim manipulacijama, a opozicija, koja ne dobija medijski prostor da na iste odgovori, nijednog trenutka nije izašla u javnost sa idejom REM koji radi ono što se sviđa opoziciji i dodaje da je veoma važno i zbog našeg ugleda u Evropi i zbog naše države da konačno oslobodimo medije, skinemo mrak i postanemo demokratska država.

,,Premijer Srbije nije Čerčil, a u ovom Odboru većinom sede ljudi koji nisu perjanice SNS, a sudija je ovoj utakmici odsvirao kraj, odnosno građani. Za njih neće biti mesta u avionu, kao i za one sa skupljim kartama. Za svaki put kada ste vređali i ponižavali druge i kada ste prekršili zakon uskoro ćete svi zajedno odgovarati”, zaključila je Rokvić.

Global Digital Clinik