Narodna biblioteka “Stevan Sremac” na dan rođenja Majakovskog poziva korisnike na povratak poeziji

Na dan rođenja najvećeg pesnika sovjetske epohe Narodna biblioteka „Stevan Sremac”, poziva svoje korisnike na povratak poeziji. „Oblak u pantalonama”, „Čovek”, „Ljubav je srce svega” i niz naslova slavnog Majakovskog u mnoštvu primeraka čekaju Nišlije u fondovima biblioteke.

Vladimir Vladimirovič Majakovski (19. jul 1893 – 14. april 1930) ruski je književnik i slikar i jedna od najuticajnijih ličnosti sovjetske revolucije. Rođen je u Bagdatiju, današnjoj Gruziji, gimnaziju i umetničku školu završio je u Moskvi. Oduševljen Oktobarskom revolucijom, svoje raskošne talente i eruptivnu prirodu podređuje ideji o svetu novih vrednosti. Majakovski je jedan od osnivača ruskog futurizma, izrazito avangardnog pokreta, koji ironizuje tradicijsko nasleđe, odbacuje dotadašnje moralne standarde i religiozne norme (Manifest futurista „Šamar javnom ukusu”, 1912).

Najveći pesnik sovjetske epohe Vladimir Majakovski u svoju poeziju uvodi žargon, ekstatičan ton, nepoznate metafore, citate, metež ulice, stepenast stih. Posle 1921, kada je revolucionarni ideal sveden na granice SSSR-a, stvarajući u aktuelnoj sovjetskoj kulturi kroz različite umetničke oblasti, futurista Majakovski počinje da se obraća revolucionarima kojih više nema. Prvi pesnik koji je, u svojoj neobičnoj darovitosti, sjedinio politiku i liriku, svodi bilans o sebi i vremenu u kome je „disao revoluciju”.

Stalno u raskoraku između vlastitog temperamenta i sovjetske realnosti, aprila 1930, ostavlja oproštajno pismo: „Ovo nije način (drugima ga ne preporučujem), ali ja nemam izlaza.”

Tokom epohe SSSR-a, pa do danas, skoro sva dela Vladimira Majakovskog počinju jednom od njegovih prvih pesama, objavljenoj u futurističkom žurnalu „Sadok sudej 2”, 1913. godine.

Global Digital Clinik